Ruští vědci očekávají, že by první výsledky na urychlovači NICA, který je nyní ve výstavbě ve Spojeném ústavu jaderných výzkumů v Dubně, měli získat v roce 2018. Médiím to v Novosibirsku oznámil Vladimir Kekelidze, ředitel laboratoře fyziky vysokých energií.

jaderná energie - První výsledky na urychlovači NICA mají být získány v roce 2018 - Věda a jádro (nica vizualizace 1024) 1
Vizualizace projektu NICA. (Zdroj: Rosatom)

„První fáze, kterou je spuštění zařízení pro sběr dat, proběhne již koncem tohoto roku. Očekáváme, že jestli vše půjde dobře, v příštím roce získáme první fyzické výsledky. Spuštění srážeče, na němž je celý komplex založen, je naplánováno na rok 2020,“ řekl Kekelidze.

Dále sdělil, že srážeč NICA bude určen ke srážení částic za vzniku maximální možné hustoty jaderné hmoty, která se v přírodě vyskytuje jen v neutronových hvězdách a dosud se ji nepodařilo získat v laboratorních podmínkách. Nový srážeč je podle vědců velmi perspektivní, protože pomůže porozumět tomu, jak v prvních okamžicích po Velkém třesku vznikaly protony a neutrony a jak se chová hmota v oblasti velmi vysokých energií.

Projekt NICA byl v roce 2016 zařazen ruskou vládou na seznam vědeckých megaprojektů. Dalším projektem na tomto seznamu je reaktor PIK, který vzniká v Konstantinovově ústavu jaderné fyziky ve městě Gatčina u Petrohradu. Jde o reaktor, který bude dosahovat velmi vysoké hustoty neutronového toku a najde využití při výzkum v oblastech jaderné fyziky, slabých interakcí a radiační biologie. Títmo projektem se zabývají výzkumné ústavy ze struktury Rosatomu jako Kurčatovský institut, NIKIET a další.

Zdroj: Atominfo.ru, PNPI.SPB.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..