Spotřeba elektrické energie obecně vzrůstá s rozvojem dané země, totéž platí i pro Slovensko, které za rok 2016 spotřebovalo o 0,5 TWh více, než v roce 2015. Na zásobování Slovenska se také nemalým dílem podílí i Česká republika, která za rok 2015 dodala Slovensku 10 TWh elektrické energie. Více podrobností se dočtete v článku zde, podobně jako o způsobu řešení této situace.

jaderná energie - oenergetice.cz: Spotřeba elektřiny na Slovensku loni dosáhla rekordní hodnoty - Ve světě (slovensko import export 2014) 1
Import a export elektřiny Slovensko 2014. Zdroj: Správa o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny 2015

V roce 2016 bylo na Slovensku spotřebováno 30,1 TWh elektřiny. Výroba slovenských zdrojů i přes mírný meziroční nárůst činila pouze 27,5 TWh. Největší podíl na výrobě elektrické energie na Slovensku mají Slovenské elektrárne, které v loňském roce vyrobily téměř 70 % elektřiny (necelých 19 TWh). Vývoj jednotlivých ukazatelů spotřeby a výroby elektřiny na Slovensku. Zdroj: Správa o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny 2015 Vzhledem k navyšování salda mezi výrobou a spotřebou elektřiny dochází od roku 2014 k prohlubování závislosti Slovenska na importu elektřiny pro krytí jeho spotřeby. Největším exportérem elektřiny do Slovenska je Česká republika, která v roce 2015 dodala 10 TWh (fyzikální toky). Přibližně obdobné množství elektřiny je exportováno ze Slovenska dále do Maďarska. Slovensko je čistým exportérem elektřiny také na Ukrajinu, naopak významné množství elektřiny je na Slovensko importováno z Polska, jak ilustruje následující obrázek s hodnotami z roku 2014. Celý článek si můžete přečíst zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..