Odstávka druhého výrobního bloku dukovanské elektrárny skončí o dva dny později, než energetici předpokládali – v sobotu. V tomto bloku, jenž je mimo provoz už půl roku, probíhají ještě poslední zkoušky. Včera večer začali pracovníci testovat první turbínu druhého bloku. Zkoušky u druhé turbíny byly zahájeny dnes odpoledne. Očekává se, že blok začne dodávat elektrickou energii do sítě během soboty, sdělil ČTK tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

jaderná energie - Odstávka 2. bloku JE Dukovany skončí o dva dny později - V Česku (01 dukovany 1) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

V dukovanské elektrárně jsou od 20. ledna mimo provoz dva ze čtyř místních bloků. Druhý blok je odstaven od 16. září loňského roku. Odstávka prvního bloku je plánována do poloviny května.

Štěpná reakce v reaktoru druhého bloku byla energetiky obnovena tento týden v úterý ve 14:30 hod. Původně se tak mělo stát až ve středu. Najíždění bloku však poté o něco zpomalilo. První turbína v něm byla zkušebně připojena ve čtvrtek ve 22:20 hod. Mluvčí uvedl: „Zkouška proběhla úspěšně.“ Následně musela být turbína znovu odpojena, aby mohla proběhnout i zkouška u druhé turbíny. Nyní je reaktor druhého bloku přibližně na pětině výkonu, na plný výkon by se měl dostat na začátku příštího týdne.

U druhého bloku JE Dukovany požádala skupina ČEZ Státní úřad pro jadernou bezpečnost o povolení pro jeho další dlouhodobý provoz. Současné povolení skončí 10. července. Během půlroční odstávky tohoto bloku byly pracovníky provedeny rozsáhlé kontroly a zkoušky jeho zařízení. Rovněž byla prověřena odolnost hermetických prostor bloku. Veškeré výsledky budou zaneseny do dokumentace, jež je součástí žádosti o nové povolení.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2 040 MW pokrývá 20 % české spotřeby elektřiny. V minulém roce dodala elektrárna do sítě 11,954 TWh elektrické energie.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..