Neděle, 27 září
Shadow

Německo hledá lokalitu, kde na milion let uskladní jaderný odpad

Německo chce do roku 2031 nalézt lokalitu, kde na milion let uskladní vysoce radioaktivní jaderný odpad. Předem není žádné místo ve spolkové republice vyloučeno. Tato skutečnost vyplývá z plánu, který v Berlíně dne 8. března představili zástupci vládní konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů i opozičních Zelených.

Barbara Hendricksová (SPD), německá ministryně životního prostředí, považuje nalezení bezpečného konečného úložiště za úkol tisíciletí. Po předchozích zkušenostech a desítkách let protestů v severoněmeckém Gorlebenu, kde mělo být původně takové úložiště vytvořeno, k němu němečtí politici chtějí přistoupit jinak. Nebudou vycházet z žádných předem vytipovaných a preferovaných lokalit, ve hře bude zpočátku naopak celé území Německa.

Experty pak budou postupně vyřazována místa, jež jsou nevhodná – např. taková, kde hrozí nebezpečí otřesů. V rámci dalšího kroku budou vybírány lokality, které splňují alespoň minimální požadavky – jako je dostatečná síla horniny, jež by vyhořelé palivo oddělila od okolního světa. Následně se bude posuzovat také vzdálenost potenciálního úložiště od obcí nebo riziko záplav.

O bližším průzkumu konkrétních míst budou rozhodovat Spolkový sněm a Spolková rada. Tyto orgány také nakonec učiní definitivní rozhodnutí, které je očekáváno do roku 2031. Úložiště má být připraveno k použití v polovině století, což však někteří experti považují za nerealistické.

Příslušný zákon prošel dne 8. března prvním čtením ve Spolkovém sněmu a má být přijat ještě do konce volebního období.

Německo se v roce 2011 – po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči – rozhodlo odklonit od jaderné energetiky. Poslední jaderné reaktory mají být uzavřeny v roce 2022. Slabě a středně radioaktivní látky chce stát trvale skladovat v úložišti Konrad v Dolním Sasku, lokalitu pro ty vysoce radioaktivní má pomoci najít nový zákon.

Podle propočtů ministerstva životního prostředí bude třeba v Německu uložit přibližně 600 000 metrů krychlových radioaktivního materiálu. V tomto objemu je mimo vyhořelého paliva z reaktorů zahrnut rovněž ozářený stavební odpad, jenž vznikne při bourání zrušených jaderných elektráren.

Zdroj: ČTK

1 Comment

  • Těch 1 000 000 let je skutečně dost !! Každopádně naše civilizace už v této době nebude tak 900 000 let existovat. Kdo to tam pak bude hlídat ???

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..