Německo chce do roku 2031 nalézt lokalitu, kde na milion let uskladní vysoce radioaktivní jaderný odpad. Předem není žádné místo ve spolkové republice vyloučeno. Tato skutečnost vyplývá z plánu, který v Berlíně dne 8. března představili zástupci vládní konzervativní unie CDU/CSU a sociálních demokratů i opozičních Zelených.

Barbara Hendricksová (SPD), německá ministryně životního prostředí, považuje nalezení bezpečného konečného úložiště za úkol tisíciletí. Po předchozích zkušenostech a desítkách let protestů v severoněmeckém Gorlebenu, kde mělo být původně takové úložiště vytvořeno, k němu němečtí politici chtějí přistoupit jinak. Nebudou vycházet z žádných předem vytipovaných a preferovaných lokalit, ve hře bude zpočátku naopak celé území Německa.

Experty pak budou postupně vyřazována místa, jež jsou nevhodná – např. taková, kde hrozí nebezpečí otřesů. V rámci dalšího kroku budou vybírány lokality, které splňují alespoň minimální požadavky – jako je dostatečná síla horniny, jež by vyhořelé palivo oddělila od okolního světa. Následně se bude posuzovat také vzdálenost potenciálního úložiště od obcí nebo riziko záplav.

O bližším průzkumu konkrétních míst budou rozhodovat Spolkový sněm a Spolková rada. Tyto orgány také nakonec učiní definitivní rozhodnutí, které je očekáváno do roku 2031. Úložiště má být připraveno k použití v polovině století, což však někteří experti považují za nerealistické.

Příslušný zákon prošel dne 8. března prvním čtením ve Spolkovém sněmu a má být přijat ještě do konce volebního období.

Německo se v roce 2011 – po nehodě v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči – rozhodlo odklonit od jaderné energetiky. Poslední jaderné reaktory mají být uzavřeny v roce 2022. Slabě a středně radioaktivní látky chce stát trvale skladovat v úložišti Konrad v Dolním Sasku, lokalitu pro ty vysoce radioaktivní má pomoci najít nový zákon.

Podle propočtů ministerstva životního prostředí bude třeba v Německu uložit přibližně 600 000 metrů krychlových radioaktivního materiálu. V tomto objemu je mimo vyhořelého paliva z reaktorů zahrnut rovněž ozářený stavební odpad, jenž vznikne při bourání zrušených jaderných elektráren.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

1 Comment

    Těch 1 000 000 let je skutečně dost !! Každopádně naše civilizace už v této době nebude tak 900 000 let existovat. Kdo to tam pak bude hlídat ???

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..