Dne 14. března 2017 byly zahájeny práce na staveništi íránské jaderné elektrárny Búšehr-2 s reaktory typu VVER-1000, kterou postaví Atomstrojexport, součást ruské korporace pro atomovou energii Rosatom. Spouštění prvního z dvojice nových bloků má začít v roce 2024.

jaderná energie - Na staveništi JE Búšehr 2 byly zahájeny zemní práce - Nové bloky ve světě (Zahájení pozemních prací na JE Búšehr II) 1
Zahájení zemních prací v JE Búšehr 2. (Zdroj: Rosatom)

V sousedství jediné íránské jaderné elektrárny, která má jeden blok s reaktorem VVER-1000, budou postaveny dva nové bloky s modernizovanou verzí stejného reaktoru. Půjde o bloky generace III+, na něž jsou kladeny vysoké bezpečnostní nároky a které splňují všechny pofukušimské bezpečnostní požadavky. Navíc jde o verzi upravenou tak, aby mohla být bezpečně provozována i v oblastech s vyšší seizmickou aktivitou.

Smlouva o výstavbě byla mezi zákazníkem Nuclear Power Production & Development Company a generálním dodavatelem Atomstrojexport podepsána v listopadu 2014. Projekt, který probíhá formou ‚na klíč‘, má hodnotu přibližně 10 miliard dolarů a je plně hrazen íránskou stranou. První transakce proběhla v únoru letošního roku, kdy Írán poslal 185 milionů eur společnosti Atomstrojexport.

Základní kámen JE Búšehr-2, která vzniká v sousedství jediné íránské jaderné elektrárny Búšehr-1 s jedním blokem s reaktorem VVER-1000, byl položen v září loňského roku. Od té doby probíhaly přípravné práce a nyní byly na staveništi zahájeny zemní práce.

Suren Ambarcumjan, ředitel projektu výstavby JE Búšehr II, během slavnostní ceremonie uvedl, že se během výstavby první části této elektrárny vytvořil schopný tým íránských a ruských odborníků, který je schopen řešit složité technické problémy. „I při výstavbě JE Búšehr II budeme aktivně využívat velký potenciál íránských odborníků,“ podotkl Ambarcumjan. Dodal, že pevně věří, že nové bloky budou postaveny včas a podle náročných technologických a kvalitativních standardů.

Lití betonu do základů reaktorové budovy, které je považováno za oficiální zahájení výstavby jaderné elektrárny, je plánováno na rok 2019. Podle harmonogramu by spouštění prvního bloku mělo začít v říjnu 2024, druhého bloku v dubnu 2026.

 

Pro informaci:

Projekt JE Búšehr byl zahájen v 70. letech minulého století německou společností Kraftwerk Union. Islámská revoluce však znamenala jeho přerušení, a to v době, kdy byl první blok téměř dokončen a na druhém byly asi z poloviny hotovy stavební práce. Na základě smlouvy z roku 1995 dokončily tento blok ruské firmy, které do původních budov zasadily moderní verzi reaktoru typu VVER-1000. Do komerčního provozu byl uveden v roce 2013. Toto unikátní spojení západních a východních jaderných technologií zaujalo v roce 2014 redaktory amerického časopisu Power, kteří JE Búšehr vyhlásily energetickým projektem roku.

Zdroj: Rosatom, World-nuclear-news.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..