V roce 2016 došlo na staveništi jaderné elektrárny Barakah ke dvěma nehodám s tragickými následky. Tuto elektrárnu staví od roku 2012 jihokorejská společnost Korea Electric Power Company (KEPCO) ve Spojených arabských emirátech.

jaderná energie - Na stavbě jaderné elektrárny Barakah v roce 2016 zemřeli tři pracovníci - Nové bloky ve světě (2016 03 30 NIDS 1024) 1
Staveniště JE Barakah v únoru 2016. (Zdroj: IAEA.org)

První nehoda se odehrála v květnu, zemřeli při ní dva pracovníci, kteří z koše zavěšeného na jeřábu montovali rámy oken na jedné z pomocných budov, a další tři byli zraněni. Podle prohlášení společnosti Emirates Nuclear Energy Corporation (ENEC) pracovník, který jeřáb ovládal, vysunul rameno za bezpečnou hranici a jeřáb se převrátil. Rameno jeřábu přimáčklo koš s pracovníky k zemi a i přes poskytnutí okamžité lékařské pomoci svým zraněním bohužel podlehli. Šlo o pracovníky subdodavatele společnosti Hyundai/Samsung Joint Venture, která v projektu vystupuje jako subdodavatel společnosti KEPCO, generálního dodavatele technologie. Postiženým rodinám poskytla společnost KEPCO finanční kompenzace.

Podle webu Atominfo.ru šlo o první nehodu na staveništi JE Barakah, která měla následky na životech, a v reakci na ni nechala společnost ENEC americkou společnost Bechtel provést audit bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Během něj bylo shledáno několik nedostatků a zejména porušování základních bezpečnostních pravidel při práci s těžkou technikou. Korejský deník Korea Times letos v únoru uvedl, že staveniště z hlediska bezpečnosti práce získalo jen 78 bodů na 100bodové stupnici, což ukazuje, že KEPCO se svými dodavateli hluboce zaostává při zajišťování bezpečnosti pracovníků.

Na konci února 2017 informoval deník Korea Times o tom, že KEPCO potvrdila smrt dalšího dělníka, k níž došlo v listopadu 2016. Podrobnosti nehody nebyly uvedeny.

Zdroj: ENEC, Atominfo.ru, Korea Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..