Konflikt mezi přívrženci „Draků“ a AP se v Číně zostřuje, protože se přibližuje termín, kdy má být oficiálně určena technologie nových bloků.

jaderná energie - Na reaktory CAP-1400 se v Číně snáší kritika - Nové bloky ve světě (cap 1400) 1
Vizualizace bloků s reaktory CAP1400. (Zdroj: Skyscrapercity.com)

CAP-1400 terčem kritiky

Podle původních plánů má být v roce 2017 zahájena výstavba osmi nových bloků s reaktory založenými na amerických technologiích. V šesti případech má jít o AP1000 a zbývající dva bloky mají být demonstračními bloky typu CAP1400 – čínský reaktor vycházející z AP1000. Nyní se očekává, jestli čínská vláda tyto plány podpoří, nebo dojde ke změnám.

Tyto plány se totiž nelíbí korporacím CNNC a CGN, které vypracovaly dvě mírně odlišné verze reaktoru HPR-1000 a které tlačí na změny původně zamýšlené technologie pro zmíněné projekty. Za hlavní terč si vybraly projekt CAP1400 a opírají se o zprávu připravenou Čangem Lu-čchingem (pinyin: Zhang Luqing), který v minulosti zastával vysoké pozice v korporaci CNNC. Nyní je v důchodu a svých zkušeností využívá jako nezávislý konzultant.

 

Pochybnosti veterána

Čang Lu-čching vyjadřuje obavy o bezpečnosti a spolehlivosti bloků s reaktory CAP-1400, protože Čína nemá zkušenosti s výrobou komponent pro takto výkonné reaktory. Dále očekává, že během výstavby demonstračních bloků dojde k podobným potížím jako u prvních čínských bloků typu AP1000, které se projeví jako problémy u dodavatelů, posouvání harmonogramu a překračování rozpočtu. Ve své zprávě představil i několik konkrétních technických námitek.

Například pokud by došlo k tak vážné havárii, že se jaderné palivo přehřeje a roztaví, bude podle výpočtů konstruktérů reaktorů AP1000 udrženo v reaktorové nádobě, aniž by se protavilo ven. Lu-čching ale zpochybňuje, že tato otázka byla dostatečně řešena při projektování reaktoru CAP-1400, který má vyšší výkon než původní americký reaktor. Konstruktéři společnosti SNPTC provedli 6 experimentů, které se této problematice věnují, a jeden z nich nebyl realizován ve specializovaném ústavu, ale v jedné z čínských univerzit, což podle něj rozhodně nepatří ke standardní praxi v Číně.

Druhým příkladem jsou hlavní cirkulační čerpadla pro CAP1400. Jejich vývoj a výrobu mají na starosti dvě společnosti: Shanghai Electric a Shenyang Blower Works, avšak u obou z nich panují pochybnosti, zda mohou garantovat, že odpovídající čerpadla zvládnou vyrobit. Kvůli problémům s hlavními cirkulačními čerpadly pro AP1000, která si vyžádala dodatečné opravy, nedošlo k předání amerických technologií čínským konstruktérům včas a v plné míře. Navíc reaktor CAP1400 má ale vyšší výkon, takže nebude stačit použít čerpadla z AP1000, ale je nutné vyvinout jejich výkonnější variantu, na čemž nyní obě firmy pracují.

Lu-čching ve své zprávě uvádí, že Shenyang Blower Works již dokončila zkoušky zkušebního vzorku čerpadla pro CAP1400, ale výsledky nejsou známy, protože dosud nebyly předány dozornému orgánu. Nadějně se nejeví ani snaha společnosti Shanghai Electric, která spolupracuje s německou společností KSB na vývoji jiné varianty čerpadel a která se v projektu vrací na počátek – k výzkumu a vývoji. Zatím tedy není známo, kdy bude mít Čína připravena hlavní cirkulační čerpadla pro svůj nový typ reaktoru.

 

Prvky hlavolamu

Zpráva Čang Lu-čchinga je jen jedním z prvků složitého hlavolamu, který představuje konkurence v čínském jaderném průmyslu. Dalším prvkem, který rovněž nepřispívá k perspektivě reaktorů AP a CAP v Číně, může být nečekané odstoupení Wanga Čung-tchanga (pinyin: Wang Zhongtang), prezidenta společnosti SNPTC, která byla založena s cílem adaptovat technologii AP-1000 do Číny.

Stručné oznámení o odstoupení Čung-tchanga se v médiích objevilo 12. února 2017, avšak uvedená příčina odchodu zkušeného specialisty, který pracuje v jaderném průmyslu od roku 1985, se v čínském prostředí jeví úsměvně – údajně odešel, aby se věnoval start-upovým projektům. Od oznámení uplynul už měsíc, ale zatím se neobjevily žádné informace o tom, že by Čung-tchang získal místo v některé ze státních společností. Nový prezident SNPTC zatím nebyl jmenován, jeho povinnosti plní Wang Feng-süe (pinyin: Wang Fengxue).

Pro úplnost je třeba uvést, že budoucnost reaktorů CAP-1400 není jen černá, mají totiž také řadu vlivných podporovatelů. Například podle ředitele čínské National Energy Administration právě reaktory CAP-1400 udělají z Číny jaderného giganta.

Zdroj: Atominfo.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..