Na prvním bloku havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči byl do primární kontejnmentové nádoby vpuštěn robot, který společnosti Tokyo Electric Power Company (Tepco) poskytl radiační a teplotní data. Firma doufá, že nashromážděná data společně s digitálními fotografiemi pomohou lokalizovat roztavené palivové soubory.

jaderná energie - Na prvním bloku JE Fukušima Dajiči začal robotický průzkum - Ve světě (Fukushima Daiichi 1 PCV robot survey 460 Tepco) 1
Robot PMORPH v primární kontejnmentové nádobě prvního bloku JE Fukušima Dajiči (zdroj: World Nuclear News)

Společnost Tepco robota jménem PMORPH do primární kontejnmentové nádoby prvního bloku vložila dne 18. srpna. Jedná se o první ze série čtyř plánovaných robotických průzkumů podzemní části primární kontejnmentové nádoby v oblasti podstavce, na němž je usazena tlaková nádoba reaktoru. Průzkumy jsou součástí přípravných prací na následné odstraňování trosek jaderných palivových souborů.

Robot s názvem PMORPH byl vyvinut společností Hitachi-GE Nuclear Energy ve spolupráci s institutem Institute for Nuclear Decommissioning (IRID). Robot může nabýt dlouhého rovného tvaru tak, aby mohl projít úzkými prostory, jako je potrubí. Alternativně pak robot může své posuvné pásy natočit o 90 stupňů vůči centrální části tak, že jeho tělo vytvoří tvar písmene U. V této konfiguraci má robot lepší stabilitu pro přesun po rovných plochách.

Robot disponuje celkem pěti digitálními kamerami, zároveň pak obsahuje naviják ke spouštění a zdvihání senzorového modulu s podvodní kamerou odolnou vůči silné radiaci, LED světlem a elektronickým dozimetrem.

V zatím posledním průzkumu se robot pohyboval podél části mřížky prvního patra, kde naměřil radiaci 7,8 Sv/h. Robot pak spustil svůj senzorový modul do vody, která se nashromáždila ve spodní části primární kontejnmentové nádoby. Ve výšce zhruba jednoho metru nad dnem robot naměřil radiaci 1,5 Sv/h. Teplotní měření uvnitř kontejnmentové nádoby se pohybovala mezi 14 a 23 stupni Celsia.

V minulém měsíci byl do kontejnmentové nádoby druhého bloku elektrárny vpuštěn robot ve tvaru škorpiona vyvinutý společností Toshiba a institutem IRID. „I přesto, že robot nedosáhl své cílové pozice v oblasti podstavce reaktorové nádoby, získal velmi důležité informace o podmínkách ve spodní části kontejnmentové nádoby,“ uvedla společnost. Údaje získané tímto robotem ukazují, že teplota v místě, kde se robot zasekl, dosahovala 16,5 stupňů Celsia, zatímco naměřená radiace dosahovala v tomto místě 210 Sv/h, tedy několikanásobně více, než bylo naměřeno v prvním bloku elektrárny.

Společnost Tepco uvedla, že nejnovější měření a fotografie získané při posledním průzkumu budou nyní podrobeny pečlivému vyhodnocení. „Stav podzemního patra primární kontejnmentové nádoby bude prozkoumán později,“ uvedla firma.

Nasazení robota PMORPH navazuje na průzkumy kontejnmentové nádoby bloku jiným tvar-měnícím-robotem z dubna roku 2015. Jednalo se o první projekt, kdy robot vstoupil do kontejnmentové nádoby havarovaného jaderného bloku. Po pořízení několika fotografií se ale robot zasekl v roštu a přestal pracovat.

Firma se nyní připravuje na provedení podobného robotického průzkumu také na třetím bloku elektrárny.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..