Společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco) se připravuje na vpuštění robota vyvinutého společností Hitachi do primární kontejnmentové nádoby havarovaného prvního bloku jaderné elektrárny Fukušima Dajiči. Robotický průzkum druhého bloku elektrárny proběhl v minulém měsíci.

jaderná energie - Na prvním bloku JE Fukušima Dajiči byl obnoven robotický průzkum - Ve světě (PMORPH robot 460 IRID) 1
Robot PMORPH (zdroj: World Nuclear News)

Společnost plánuje do prvního bloku robota PMORPH vpustit mezi 14 a 17. březnem letošního roku. Během projektu mají být prozkoumány podzemní části primární kontejnmentové nádoby kolem podstavce tlakové nádoby reaktoru. Hlavním cílem pro robota bude pořízení digitálních fotografií a sběr radiologických dat. Robotický průzkum je součástí přípravných prací na konečné vyjmutí trosek paliva.

Společnost Tepco před zahájením projektu vyměnila přístupovou trubku, kterou plánuje vpustit robota do kontejnmentové nádoby. Zároveň provedla několik opatření, která mají zajistit, že během projektu neunikne žádná radiace. Kolem vodící trubky tak umístila vzduchotěsné těsnění, zároveň na pracovišti bude prováděno průběžné monitorování prachových částic.

Robot s názvem PMORPH byl vyvinut společností Hitachi-GE Nuclear Energy ve spolupráci s institutem Institute for Nuclear Decommissioning (IRID). Robot může nabýt dlouhého rovného tvaru tak, aby mohl projít úzkými prostory, jako jsou potrubí. Alternativně pak robot může své posuvné pásy natočit o 90 stupňů vůči centrální části tak, že jeho tělo vytvoří tvar písmene U. V této konfiguraci má robot lepší stabilitu pro přesun po rovných plochách.

Robot disponuje celkem pěti digitálními kamerami, zároveň pak obsahuje naviják ke spouštění a zdvihání senzorového modulu s podvodní kamerou odolnou vůči silné radiaci, LED světlem a elektronickým dozimetrem.

Během průzkumů bude tvar robota několikrát změněn s cílem obejití interních struktur a trosek na mřížce v prvním patře. Následně spustí senzorový modul skrze mřížku do přízemní části, která se nachází zhruba o 3,5 metru níže.

Nasazení robota PMORPH navazuje na průzkumy kontejnmentové nádoby bloku jiným tvar-měnícím-robotem z dubna roku 2015. Jednalo se o první projekt, kdy robot vstoupil do kontejnmentové nádoby havarovaného jaderného bloku. Po pořízení několika fotografií se ale robot zasekl v roštu a přestal pracovat.

„Nyní máme s nasazováním robotů již větší zkušenosti a robot PMORPH nesoucí vodotěsné kamery a dozimetry by měl změřit rozložení radiačních dávek ve vodě, která je uvnitř primární kontejnmentové nádoby, především v místech podstavce tlakové nádoby reaktoru, díky čemuž bude možné odhadnout umístění a rozptyl trosek jaderného paliva,“ uvedla společnost Tepco. Nový robot obsahuje také nové laserové senzory, které pomohou s jeho lepším naváděním v prostoru. Díky tomu bude robot moci lépe cestovat skrz překážky a otvory.

Společnost Tepco poznamenala, že části plovoucí ve vodě uvnitř kontejnmentové nádoby zjištěné během předchozích šetření mohou způsobovat problémy při budoucích šetřeních a pokusech o vyjmutí palivových trosek. Firma dodala, že po ukončení robotických průzkumů extrahuje za pomocí hadice část vody s plovoucími částicemi, které následně analyzuje za pomocí rentgenové fluorescenční metody s cílem jejich identifikace, díky které bude následně možné určit nejlepší způsob jejich odstranění.

V minulém měsíci byl do kontejnmentové nádoby druhého bloku elektrárny vpuštěn robot ve tvaru škorpiona vyvinutý společností Toshiba a institutem IRID. „I přesto, že robot nedosáhl své cílové pozice v oblasti podstavce reaktorové nádoby, získal velmi důležité informace o podmínkách ve spodní části kontejnmentové nádoby,“ uvedla společnost.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..