Ministerstvo životního prostředí zamítlo žádost Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) ohledně prodloužení možnosti provádět průzkum ve všech sedmi lokalitách vytipovaných pro hlubinné úložiště vyhořelého jaderného paliva. Podání žádosti proběhlo pozdě, sdělila ČTK Petra Roubíčková, tisková mluvčí ministerstva životního prostředí (MŽP). Průzkumy proto musejí být zastaveny, neboť platnost předchozího rozhodnutí ministerstva skončila loni dne 31. prosince. Platforma proti hlubinnému úložišti – společenství obcí a spolků, jež jsou dotčené výstavbou úložiště – toto rozhodnutí vítá.

jaderná energie - Ministerstvo neprodloužilo možnost průzkumů pro hlubinné úložiště - V Česku (uloziste) 1
Možná podoba hlubinného úložiště jaderného odpadu (zdroj: ČT)

Mluvčí uvedla: „Žádost o prodloužení nebyla MŽP doručena s dostatečným předstihem tak, aby mohlo být o požadovaném prodloužení doby platnosti rozhodnuto do konce roku 2016, kdy uplynula doba platnosti předchozího povolení.“ Dále vysvětlila, že reálně toto rozhodnutí znamená, že SÚRAO musí žádost podat znovu jako žádost o nové stanovení průzkumného území.

Hlubinné úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065. Jeho účelem by mělo být trvalé uložení tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren v hloubce půl kilometru. Lokalita pro úložiště má být vybrána vládou do roku 2025. Průzkum potenciálních oblastí pro vybudování trvalého hlubinného úložiště jaderného odpadu se týká těchto lokalit: Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje; Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji; Magdaléna na Táborsku; Čihadlo na Jindřichohradecku; Hrádek na Jihlavsku; Horka na Třebíčsku; a Kraví Hora na Žďársku.

Nejprve má být prozkoumáno sedm místo povrchově a následně se z nich vyberou čtyři, poté dvě a nakonec jedna lokalita, kde by se hlubinné úložiště mohlo začít budovat kolem roku 2050. SÚRAO předpokládala, že práce na prvním průzkumu budou dokončeny v roce 2018. V prosinci ale požádala o prodloužení termínu, a to o další dva roky.

Petr Klásek, mluvčí Platformy proti hlubinnému úložišti, uvedl, že společenství se snaží o to, aby byly veškeré práce na vyhledávání úložiště na několik let zcela zmraženy. Mluvčí se domnívá, že je nejprve třeba probrat a přijmout novou koncepci nakládání s radioaktivními odpady, dále jasně definovat kritéria, podle kterých bude místo pro úložiště vybíráno, a upravit legislativu – zejména přijmout zákon posilující práva obcí. Ze všech sedmi lokalit podalo již dříve 18 obcí a šest spolků žaloby proti stanoveným průzkumným územím.

Klásek sdělil dne 1. března ČTK v tiskové zprávě: „Budeme se nyní snažit, aby práce skutečně nepokračovaly a mohli jsme tak s představiteli státu začít jednat o pravidlech pro hledání úložiště.“

Dřívější odhady uvádějí, že náklady na stavbu a provoz úložiště mají dosáhnout zhruba 111 miliard korun. V současné době se vyhořelé palivo ze šesti jaderných bloků skupiny ČEZ ukládá do meziskladů v areálu JE Temelín a JE Dukovany.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..