Mexiko nyní disponuje dvěma jadernými reaktory, které zásobují zemi elektrickou energií ze 4 %. Oba reaktory jsou umístěny v oblasti Laguna Verde. První spuštěný reaktor pracuje již od roku 1989 s plánovanou životností 40 let, druhý reaktor od roku 1994. Oba reaktory jsou varného typu o výkonu 654 MW elektrických. Nyní se jedná o výstavbě dalších jaderných bloků.

jaderná energie - Mexiko připravuje tendr na výstavbu dvou jaderných elektráren - Ve světě (mexico 3) 1
BWR reaktory v oblasti Laguna Verde (Zdroj: http://rosatomnewsletter.com)

Jaderná energetika v Mexiku byla jedinou odvětví, která nebyla ovlivněna energetickou reformou prezidenta Enrique Peñi v roce 2013. Jaderný sektor je v Mexiku regulován oddělením pro jadernou energii, CFE. Nové reaktory by se měly začít stavět po roce 2028, kromě výstavby budou analyzovány možnosti rozvoje a konkurenceschopnost jaderných elektráren. Výstavba jaderné elektrárny jako takové však nestojí na nynější vládě, až příští vláda bude vybírat dodavatele a subdodavatele výstavby elektrárny.

Jaderný výzkum v Mexiku začal v roce 1956, kdy byla založena národní komise pro jadernou energii CNEN, která dohlížela nad všemi aktivitami s radioizotopy a zdroji ionizujícího záření. CFE byla tedy jednou ze dvou státních organizací, které se potenciálně stávaly možnými kandidáty na post regulačního úřadu. Původními záměry k vybudování jaderných elektráren byly jednak redukce závislosti na dovážení zemního plynu a dále snížení emisí oxidu uhličitého.

Situace kolem výstavby jaderných elektráren v Mexiku je z části podobná České republice. V roce 2010 CFE sdělila záměr vybudovat 6 až 8 jednotek o výkonu 1400 MW elektrických, tento záměr však selhal v roce 2012, kdy proběhla energetická reforma a cena zemního plynu poklesla. Po roce 2012 se již jednalo o výstavbě pouze dvou jaderných bloků, které by doplnili jadernou základnu po roce 2026, avšak celkový projekt odezněl. Znovu se projekt dostal ke slovu v polovině roku 2014 a v roce 2015, avšak bez dalšího rozvoje.

V posledních letech byly publikovány možné scénáře rozvoje energetiky v Mexiku v letech 2015 až 2029. Kromě stávajícího energetického mixu jsou uvažovány také malé modulární reaktory využívané ke kogeneraci tepla. Podle expertů jsou reaktory s výkony kolem 100 MW mnohem účinnější než stávající kogenerační jednotky. 

Zdroj: http://rosatomnewsletter.com

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..