Oba simulátory na jediné jihoafrické jaderné elektrárně Koeberg budou upraveny kanadskou společností L3 MAPPS. Nově tak simulátory v sobě zahrnou změny spojené s výměnou parogenerátorů obou bloků.

jaderná energie - L3 MAPPS získala kontrakt na úpravu simulátorů na JE Koeberg - Ve světě (Second Koeberg simulator 460 L3 MAPPS) 1
Druhý simulátor na JE Koeberg (zdroj: World Nuclear News)

V rámci kontraktu oznámeného dne 28. února letošního roku má společnost L3-MAPPS provést několikafázový proces úpravy simulátorů. Hodnota kontraktu nebyla upřesněna.

V první fázi úpravy budou servery simulátoru založené na systému Linux vyměněny za servery založené na systému Windows s nejnovějším simulačním prostředím Orchid. Zároveň bude implementován nový pokročilejší model aktivní zóny reaktoru. První fáze úpravy simulátoru má být dokončena do konce března příštího roku.

Následně společnost L3 MAPPS upraví existující počítačový model parogenerátorů, který vezme v potaz změny, které se pojí s výměnou parogenerátorů na elektrárně.

Třetí a poslední fáze projektu bude zahrnovat další úpravy počítačového modelu parogenerátorů tak, aby se počítačový model choval úplně stejně jako nové parogenerátory.

Jaderná elektrárna Koeberg, kterou provozuje společnost Eskom, je jedinou jadernou elektrárnou provozovanou na africkém kontinentu. Elektrárna obsahuje dva tlakovodní reaktory, které jsou v provozu od poloviny 80. let minulého století. Elektrárna pokrývá zhruba 5 % jihoafrických energetických potřeb.

V září roku 2014 společnost Eskom zadala francouzské společnosti Areva kontrakt v hodnotě 327 milionů dolarů na výměnu všech šesti parogenerátorů, které se v elektrárně nachází. V rámci kontraktu má společnost Areva do elektrárny navrhnout, vyrobit a instalovat nové parogenerátory. V rámci kontraktu má společnost také poskytnout přidružené technické a inženýrské služby. Očekává se, že výměna parogenerátorů proběhne během pravidelných plánovaných odstávek bloků v příštím roce.

V roce 2013 společnost L3 MAPPS dokončila práce na úpravě původního simulátoru elektrárny, zároveň do provozu uvedla i druhý plnorozsahový simulátor v lokalitě. Tyto práce byly provedeny v rámci kontraktu podepsaného v roce 2009.

„Se společností Eskom spolupracujeme již od roku 2002, od té doby jsme společně pracovali na několika zajímavých a náročných projektech, které jsme vždy dokončili s využitím nejnovějších technických inovací,“ uvedl Michael Chatlani, viceprezident pro marketing a prodeje společnosti L3 MAPPS Power Systems and Simulation.

Willem van der Sandt, projektový manažer pro strategické jaderné projekty na jaderné elektrárně Koeberg, uvedl: „Společnosti Eskom a L3 MAPPS společně dosáhly prostřednictvím spolupráce na úpravě simulátorů významných úspěchů při zlepšování výcvikového systému pro zdejší operátory bloku.“

Simulátory jsou nezbytnou součástí jaderných elektráren pro výcvik operátorů, a to nejen na začátku, ale i v průběhu jejich kariér.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..