Jihokorejská skupina Kepco je ochotná, na rozdíl od svých konkurentů, přemýšlet o odkoupení firmy Westinghouse.

jaderná energie - Kepco jako potenciální kupec firmy Westinghouse - Ve světě (Kepco Logo) 1
Logo společnosti Kepco (zdroj: asociacionmexicanadeenergia.com.mx)

Když společnost Toshiba v roce 2006 vyhrála divokou bitvu o převzetí kontroly nad americkým vývojářem jaderných reaktorů, byla to výhra nad lokálním rivalem – společností Mitsubishi Heavy Industries. Obě japonské společnosti se zapojily do nabídkové války, která zvýšila cenu akvizice společnosti Westinghouse z původních dvou miliard dolarů na 5,4 miliardy dolarů. Takto vysoká cena tehdy šokovala zbylé potenciální kupce této americké společnosti, včetně jihokorejské firmy Doosan Heavy Industries. Po více jak deseti letech další jihokorejská společnost – státem řízená firma Korea Electric Power Corporation (Kepco) – vyplula na povrch jako potenciální kupec firmy Westinghouse, která se v současné době vzpamatovává z obrovských překročení nákladů při výstavbě dvou amerických jaderných elektráren – dohromady se čtyřmi bloky typu AP1000. Společnost Kepco může být navíc jedinou firmou, která je k odkoupení společnosti Westinghouse pro Spojené státy přijatelná.

Japonský gigant Toshiba v současné době kvůli firmě Westinghouse zažívá nejhorší finanční krizi ve své historii. V minulém měsíci firma dokonce uvedla, že je ochotna prodat kontrolní podíl ve Westinghousu a zároveň snížit svůj 60% podíl v konsorciu NuGen, které má v plánu stavět jaderné elektrárny ve Velké Británii.

Jižní Korea má ambice stát se vedoucím hráčem ve světovém jaderném průmyslu. Zástupci jihokorejského ministerstva energetiky a společnosti Kepco se snaží pro firmu zajistit kontrakty na výstavbu nových jaderných elektráren. Naposledy se společnosti podařilo získat zahraniční zakázku v roce 2009, kdy vyjednala výstavbu čtyřblokové jaderné elektrárny ve Spojených arabských emirátech. Hodnota této zakázky dosahuje 20 miliard dolarů.

Společnost Kepco vyjednávala o investici do společnosti NuGen několik měsíců, přesto je dosud míra zapojení této jihokorejské společnosti neznámá, uvádí zdroje zúčastněné v procesu. Atraktivita Velké Británie pro společnost Kepco je ale na první pohled zřejmá: Británie se totiž v době, kdy jiné státy jako například Německo jadernou energetiku ruší, stala důležitým trhem pro jaderný průmysl.

„Máme zájem zapojit se do konsorcia NuGen,“ uvedl Han Chul-hee, ředitel divize propagace jaderného exportu jihokorejského ministerstva energetiky. „Konsorcium NuGen by nyní chtělo, abychom v něm měli větší podíl, než jsme původně uvažovali. Nyní prověřujeme, jak profitabilní by to byla investice a kolik bychom měli investovat.“

Společnost Kepco uvedla, že s Toshibou o odkoupení kontrolního podílu v americké společnosti Westinghouse zatím ještě nejednala, avšak takový to krok nevylučuje.

„Dosud jsme neobdrželi žádnou oficiální nabídku Toshiby, avšak pokud se tak stane, řádně ji zhodnotíme,“ uvedl mluvčí společnosti Kepco. Další vysoký vládní úředník uvedl, že by to mohlo dávat smysl, aby firma Kepco Westinghouse odkoupila, popřípadě zřídila nějakou formu partnerství s touto americkou společností. Hlavním přínosem tohoto kroku by byly nové možnosti k urychlení expanze společnosti Kepco na světový jaderný trh.

Zapojení společnosti Kepco do společnosti Westinghouse a konsorcia NuGen by mohl být pro tuto jihokorejskou společnost zásadní krok, shodují se někteří jaderní experti, a to hlavně z toho důvodu, že další potenciální nabídky ze strany ruských nebo čínských společností by mohly být zablokovány americkou nebo britskou vládou z důvodu obav o národní bezpečnost.

Existuje ještě několik dalších možných zájemců o Westinghouse, ale například společnost Mitsubishi v tomto měsíci vyloučila možnost zachránění Westinghousu, přičemž se odkázala na problémové partnerství s francouzskou společností Areva, která se v současné době potýká rovněž s velkými finančními problémy. Také společnost Hitachi, které vyrábí reaktory ve spolupráci s firmou GE, oznámila, že do Westinghousu odmítá investovat. Hlavním důvodem tohoto rozhodnutí je přílišná rozdílnost technologií obou firem. Předpokládá se, že do Westinghouse nebude chtít investovat ani sama společnost GE, ta však odmítla věc komentovat.

Očekává se, že EDF, francouzský energetický gigant, který v blízké době plánuje odkoupit divizi společnosti Areva zabývající se výrobou reaktorů, také neplánuje investovat do kontrolního podílu ve Westinghouse. Mluvčí firmy EDF uvedl, že odkoupení společnosti Westinghouse „nikdy nebylo v plánech firmy“.

„Jestliže se Toshiba rozhodne prodat podíl ve firmě Westinghouse, nejpravděpodobnější kupec bude z Jižní Koreje,“ uvedl George Borovas, globální ředitel jaderné divize právní společnosti Shearman & Sterling.

K potenciálnímu zájmu společnosti Kepco investovat do konsorcia NuGen George Borovas podotkl: „Je možné, že Kepco a Toshiba mezi sebou uzavřou nějaký druh dohody, který bude zahrnovat strategické jihokorejské investice jak do Westinghousu, tak do konsorcia NuGen.“

Existují nejméně dva důvody, proč Kepco chce koupit, nebo alespoň investovat do Westinghousu. Dohoda mezi společností Westinghouse a Kepco by mohla této jihokorejské společnosti pomoci k jejímu cílu stát se důležitým hráčem na světovém jaderném trhu. Obě společnosti se zapojují do mezinárodních trhů. Kromě čtyř reaktorů ve Spojených arabských emirátech by společnost Kepco chtěla do roku 2020 získat kontrakty na výstavbu dalších 6 reaktorů v zahraničí. Mezitím se firma Westinghouse snaží probudit prodeje svého nejnovějšího reaktorového designu AP1000, který se v současné době staví pouze v Americe a v Číně.

Druhým důvodem pro investice jsou technologické vazby mezi oběma společnostmi, které pomohly v 70. letech minulého století postavit v Jižní Koreji první jadernou elektrárnu. Reaktorový design APR-1400 společnosti Kepco vychází z reaktorového designu System 80+ vlastněného společností Westinghouse.

Avšak bankéři uvádějí, že Toshiba bude mít nyní s prodejem firmy Westinhouse problémy, ostatně o tento krok se v minulosti již několikrát neúspěšně pokusila.

Projekty výstavby čtyř bloků ve Spojených státech jsou již nyní více než tři roky pozadu oproti původnímu harmonogramu a dohromady přesáhly svůj původní rozpočet již o více než 10 miliard dolarů. Právě tyto problémy byly hlavním faktorem, kvůli kterému musela společnost Toshiba v minulém měsíci oznámit 6,3 miliardové odpisy ve své americké jaderné divizi.

Někteří experti upozorňují, že po snížení poptávky po jaderných technologiích v důsledku nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011 je otázkou, zda by Kepco koupí Westinghousu získala nějaký užitek. „Proč by společnost Kepco měla podstoupit takové obrovské finanční riziko nad převzetím problémového podniku s ponurými vyhlídkami jaderného průmyslu?“ ptá se Suh Kyun-ryul, profesor jaderného inženýrství působící na jihokorejské univerzitě Seoul National University.

Pokles zakázek v jaderném odvětví společně s větším využíváním zemního plynu čím dál více tlačí na konsolidaci mezi výrobci jaderných reaktorů. A s téměř žádným zájmem o záchranu Westinghouse ze strany společností EDF, GE, Mitsubishi a Hitachi je společnost Kepco jednou z mála možných cest jak zachránit dceřinou firmu Toshiby. „Pro jakoukoliv technologii je dobré mít diverzitu, a to z důvodů stability a inovací,“ uvedl Antony Froggatt, vedoucí výzkumník v think-tanku Chatham House.

Dodatečné reportáže novinářů Michaela Stotharda z Paříže, Eda Crookse z New Yorku, a Andewa Warda z Londýna:

Může si Japonsko udržet vedoucí pozici v jaderném průmyslu? Snahy Jižní Koreje stát se globálním hráčem na poli jaderného průmyslu podporuje rostoucí diskuzi v Japonsku, zda by si země měla držet svoji mezinárodní pozici v oblasti jádra.

Analytici uvádějí, že oznámení společnosti Toshiba z minulého měsíce, ve kterém sdělila, že již nebude stavět žádné nové jaderné elektrárny v zahraničí, by mohlo zvýšit zájem japonské vlády o fúzi reaktorových divizí firem Toshiba, Hitachi a Mitsubishi Heavy Industries. Zájem japonské vlády k tomuto kroku se datuje až do roku 2011, kdy se udála nehoda v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Finanční krize společnosti Toshiba by tento zájem mohla ještě více podpořit. Společnosti Toshiba, Hitachi a Mitsubishi již měsíce vyjednávají o možnosti spojit jejich prodělečné divize na výrobu jaderného paliva uprostřed odstavování velkého množství japonských jaderných reaktorů. Jednání zatím nevedla k žádné dohodě, firmy Hitachi a Mitsubishi jsou ale velmi opatrné ohledně fúze reaktorové divize společnosti Toshiba, a to především kvůli velmi rozdílným technologiím.

Není pravděpodobné, že by společnosti Hitachi a Mitsubishi souhlasily s fúzí zahrnující Westinghouse, a to hlavně kvůli problémům této společnosti, uvádějí analytici. Kromě Westinghouse má ale Toshiba ještě další reaktorová aktiva, která by mohla spojit s reaktorovými divizemi společností Hitachi a Mitsubishi.

Vládní zástupci uvedli, že v krátkodobém horizontu problémy společnosti Toshiba neodradí japonského premiéra Shinzo Abe od propagace japonských jaderných technologií v zámoří, neboť nás podle něj v krátké době čeká zvýšená poptávka po jaderných technologiích na rozvojových trzích.

Avšak pověst japonského jaderného průmyslu byla problémy firmy Westinghouse poškozena. „Po medializovaných problémech Toshiby budou společnosti plánující budoucí výstavby nových jaderných elektráren pokládat japonské společnosti za špatně ekonomicky vedené,“ uvedl Machiko Abe, vedoucí vývoje ve výzkumném institutu společnosti Mitsubishi.

Zdroj: Financial Times

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..