Jaderná elektrárna Temelín vyrobila během minulého měsíce elektrickou energii, která by na rok vystačila 400 000 českých domácností. Hodnota 1,474 TWh představuje historicky druhou nejvyšší únorovou výrobu. Dosud nejvíce elektřiny vyrobila JE Temelín v únoru loňského roku – 1,523 TWh elektrické energie. Tuto informaci sdělil dne 2. března ČTK tiskový mluvčí elektrárny Marek Sviták.

jaderná energie - JE Temelín vyrobila v minulém měsíci 1,4 TWh elektřiny - V Česku (01 temelin) 1
JE Temelín (zdroj: cez.cz)

Mluvčí uvedl, že loňský a letošní únor jsou provozně srovnatelné. Doplnil: „Rozdíl ve prospěch loňského roku zařídil kalendář. Loňský únor měl totiž 29 dní.“ Nejvyšší denní výroby dosáhly oba bloky JE Temelín dne 6. února – konkrétně vyrobily 52,6 GWh elektřiny. Naopak nejméně do přenosové soustavy dodaly dne 23. února – 52,3 GWh. V letošním roce za první dva měsíce vyrobila temelínská elektrárna 3,099 TWh elektrické energie.

Ředitel JE Temelín Bohdan Zronek řekl ČTK: „Provoz jaderné elektrárny není o překonávání rekordů. Jde o bezpečnou a spolehlivou dodávku elektřiny za jakéhokoli počasí. V tomto směru jsem s dosavadním průběhem spokojen. To nejnáročnější, tedy odstávka, je stále před námi. Její zvládnutí bude pro roční bilanci rozhodující.“

V polovině května začne v temelínské elektrárně odstávka pro výměnu paliva na druhém bloku. Skupina ČEZ očekává, že potrvá necelé tři měsíce. Odstávka prvního bloku je naplánovaná na závěr letošního roku.

Jaderná elektrárna Temelín je největším zdrojem výroby elektřiny v ČR. Její produkce pokrývá 20 % české spotřeby. První elektřinu vyrobila elektrárna v prosinci roku 2000. Loni elektrárna vyrobila 12,1 TWh elektrické energie – což je téměř o 2 TWh méně než v roce 2015. Nižší produkce byla způsobena odstávkami. I přesto JE Temelín vyrobila ze všech českých zdrojů nejvíce: její elektřina by vystačila českým domácnostem na deset měsíců, jižní Čechy by s ní vydržely téměř čtyři roky.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..