Evropská komise povolila Maďarsku rozšíření jaderné elektrárny Paks o další dva reaktory. Dostavbu mají provést a financovat Rusové. Komise již loni zastavila vyšetřování toho, že Maďaři zadali ruskému koncernu Rosatom zakázku na výstavbu nových bloků bez veřejné soutěže. Až dosud ale další vyšetřování zjišťovalo, zda vláda Viktora Orbána neporušuje unijní pravidla poskytování státní pomoci.

jaderná energie - JE Paks II dostala od Evropské komise zelenou - Nové bloky ve světě (paks ii 1024) 1
Vizualizace jaderné elektrárny Paks II se dvěma bloky typu VVER-1200. (Zdroj: Rosatom)

Stavba má být z větší části financována státním úvěrem od Ruska ve výši deseti miliard eur (270 miliard Kč). Nynější čtyři reaktory elektrárny Paks, uvedené do provozu v 80. letech, zajišťují zhruba polovinu maďarské výroby elektřiny.

Komise dnes oznámila, že dospěla k závěru, že maďarská finanční podpora pro stavbu dvou nových reaktorů (zvaná též Paks II) zahrnuje státní pomoc a že tuto podporu schválila podle unijních pravidel na základě maďarských závazků, že omezí narušení hospodářské soutěže.

„Maďarsko se rozhodlo investovat do stavby jaderné elektrárny Paks II, což je jeho právo podle unijních smluv. Úlohou komise je zajistit, aby narušení hospodářské soutěže na trhu energií v důsledku státní podpory bylo omezeno na minimum. Během našeho vyšetřování maďarská vláda poskytla významné závazky, které umožnily komisi schválení investice v rámci pravidel EU o státní pomoci,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Dosavadní vyšetřování zjistilo, že maďarský stát akceptoval nižší návratnost investice, než by učinil soukromý investor. Investice zahrnuje státní pomoc, objasnila EK. Unijní pravidla vyžadují, aby státní pomoc byla omezená a přiměřená ke sledovaným cílům, a tak se Maďarsko zavázalo, že případné zisky budou použity ke splácení investice či k běžným provozním nákladům, ale neposlouží k dalším investicím do elektrárny. Elektrárna Paks II bude také funkčně a právně oddělena od provozovatele dosavadní jaderné elektrárny Paks či jiných státních energetických podniků. Nejméně 30 procent elektřiny z Paks II se bude prodávat na otevřeném trhu, zbývající část produkce se bude prodávat transparentně a nediskriminačně v aukcích.

jaderná energie - JE Paks II dostala od Evropské komise zelenou - Nové bloky ve světě (PAKS exterior 1024) 2
Stávající čtveřice bloků s reaktory VVER-440 dodanými v minulosti plzeňskou Škodovkou. (Zdroj: MVM Paks)

Komentář Rosatomu

Rosatom vítá ukončení šetření Evropské komise ve vztahu k JE Paks II. Kirill Komarov to komentuje: „Výstavba dvou bloků v JE Paks je velmi významným projektem maďarsko-ruské spolupráce a je pro nás potěšením zahájit aktivní fázi jeho realizace. V Maďarsku budou postaveny nejmodernější ruské jaderné bloky, které patří do generace III+ a které splňují  pofukušimské bezpečnostní požadavky a doporučení Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Projekt Maďarsku zajistí nejen spolehlivý zdroj dostupné a ekologicky čisté elektřiny, ale navíc poskytne impuls k rozvoji tamního hospodářství, vytvoří nová pracovní místa a přinese zakázky pro místní průmysl.“

Ruské reaktory typu VVER dnes patří k nejžádanějším na světě a Rosatom zaujímá první místo ve výstavbě jaderných bloků v zahraničí. Realizuje projekty výstavby 34 bloků ve 12 zemích světa: v Evropě, na Blízkém východě, v severní Africe a také v jihovýchodní Asii. Ke konci roku 2016 převyšovalo portfolio zahraničních zakázek Rosatomu na příštích deset let hodnotu 133 miliard dolarů.

Projekt rozšíření JE Paks získal v roce 2016 kladné hodnocení EIA a bylo zažádáno o schválení lokality dozorným úřadem. Hlavním úkolem letošního roku je připravit klíčovou fázi projektu, tedy výstavbu, která má začít v roce 2018.

Zdroj: ČTK, Tisková zpráva

O autorovi

admin

jaderná energie - Těžké časy AP-1000 v Číně - Nové bloky ve světě (2013 01 09 11 59 50) 3
Předcházející článek

1 Comment

    Maďarsku blahopřeji ! Bez „výběrového řízení“ a za ruské peníze budou mít dva bloky + III generace po 1.200 MW. Vše vyřešeno rázně a rychle. U nás by to bylo zřejmě politicky neprůchodné kvůli Putinovi . Přitom komunisté z Číny mají stavět svůj reaktor Hualong One v lokalitě Bradwell v Británii. Čínští komunisté nevadí Británii ??? , nám ale Rusko smrdí ?? Docela ubohé.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..