Britský úřad Office for Nuclear Regulation (ONR) udělil první povolení k zahájení výstavby jaderné elektrárny v lokalitě Hinkley Point C. Povolení se vztahuje k odlití prvního s bezpečností souvisejícího konstrukčního betonu na prvním bloku jaderné elektrárny v této lokalitě. Povolení se ale nevztahuje na všechny části výstavby elektrárny.

jaderná energie - JE Hinkley Point C dostala první povolení k výstavbě - Ve světě (ed001 oblique aerial view 1.70 mfinal rgb) 1
Vizualizace JE Hinkley Point C (zdroj: Memza)

Podle dohody sjednané v říjnu roku 2015 společnost China General Nuclear (CGN) převezme podíl o velikosti 33,5 % v projektu společnosti EDF Energy na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C v Somersetu v Anglii, jehož hodnota činí 18 miliard liber. Tato elektrárna bude obsahovat dva tlakovodní reaktory EPR (European Pressurised Reactors) navržené společností Areva. Bude se jednat o první novou jadernou elektrárnu postavenou ve Spojeném království po téměř dvaceti letech. Po dokončení má elektrárna produkovat asi 7 % elektrické energie v zemi. Očekává se, že první blok vstoupí do provozu mezi lety 2025-2026.

V návaznosti na první povolení úřadu ONR oznámené dne 28. března zahájí držitel licence EDF NNB Generation Company odlití prvního konstrukčního betonu na technické zázemí elektrárny. Jedná se o sérii podzemních železobetonových konstrukcí, které mají být umístěny podzemí a o některé nadzemní konstrukce například pro vedení chladící vody nebo elektřiny, poznamenal úřad ONR.

„Naše povolení pro odlití prvního betonu jaderné elektrárny Hinkley Point C je klíčovým regulačním milníkem, který značí zahájení výstavby první jaderné elektrárny od JE Sizewell B v lokalitě Suffolk,“ uvedl Mike Finnerty, zástupce vedoucího jaderného inspektora a ředitele programu nových reaktorů úřadu ONR. Nicméně zahájení výstavby jaderné elektrárny se obvykle počítá od data odlití prvního betonu pro budovu reaktoru, což má první blok JE Hinkley Point C naplánováno až na rok 2019. „Provedli jsme rozsáhlé posouzení bezpečnostní dokumentace a připravenosti společnosti EDF pro tento důležitý krok v projektu Hinkley Point C. Nicméně licence nedává souhlas pro všechny prvky výstavby. Budeme pokračovat v regulaci činností společnosti NNB GenCo a zavedeme řadu správních kroků, abychom zajistili plný regulační dohled od výstavby a uvádění do provozu až po zahájení provozu,“ dodal Finnerty.

Konečné dohody umožňující výstavbu dvou reaktorů EPR v JE Hinkley Point C byly podepsány dne 29. září minulého roku britskou vládou a společnostmi EDF a China General Nuclear. Jejich podpis následoval dlouho očekávané kladné konečné investiční rozhodnutí rady společnosti EDF dne 28. července minulého roku.

Design reaktoru EPR se stal prvním reaktorovým designem, který dokončil státní proces Generic Design Assessment (GDA) a obdržel licenci Design Acceptance Confirmation (DAC) od úřadu ONR a potvrzení Statement of Design Acceptability od agentury Environment Agency – v prosinci roku 2012.

Společnosti EDF Energy a CGN také plánují vývoj projektů na výstavbu nových jaderných elektráren v v lokalitě Sizewell v Suffolku a v lokalitě Bradwell v Essexu. Druhá zmiňovaná elektrárna by měla využívat čínskou reaktorovou technologii HPR1000. Firma General Nuclear Systems (GNS) je společným podnikem společností CGN a EDF, která byla vytvořena právě kvůli projektu JE Bradwell.

Regulátoři obdrželi žádost od vlády k zahájení procesu GDA s britskou reaktorovou technologií HPR1000 dne 10. ledna letošního roku. Stalo se tak po jejich spolupráci se společností GNS = která je žadatelem o licenci – na pre-rekvizitách pro proces GDA.

Úřad ONR v minulém týdnu oznámil, že GDA proces pro britský reaktor HPR1000 formálně začal dne 19. ledna a jeho dokončení se očekává v roce 2021.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..