Štěpná reakce ve druhém výrobním bloku Jaderné elektrárny Dukovany by mohla být spuštěna dne 15. března. Nyní jsou energetiky prováděny potřebné testy před opětovným uvedením bloku do provozu. Cílem testů je odladění technologie před najetím bloku na stoprocentní výkon. Tuto informaci sdělil ČTK dne 10. března tiskový mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Odstávka druhého bloku byla zahájena v polovině září loňského roku.

jaderná energie - JE Dukovany se připravuje na najetí druhého výrobního bloku - V Česku (594) 1
JE Dukovany (zdroj: tyden.cz)

Na bloku byly již úspěšně uskutečněny tlakové zkoušky primárního a sekundárního okruhu. Miloš Štěpanovský, ředitel elektrárny, uvedl: „Stále nás čeká několik zkoušek a testů, které prověří stav technologie a odhalí případné netěsnosti. Po jejichž odstranění bude moci být blok uveden do běžného provozu na dalších 11 měsíců.“ Po předpokládaném zahájení štěpné reakce bude postupně zvyšován výkon bloku, který následně zahájí dodávky elektrické energie.

Mluvčí informoval, že během odstávky se v JE Dukovany uskutečnilo 64 investičních akcí. Pracovníci vyměnili potrubní trasy super havarijního napájení, byl zvýšen výkon pohavarijní likvidace vodíku, proběhla rekonstrukce elektrické ochrany bloku a srovnávací ochrany linek 400 kV. Dále sdělil: „Technicky i časově významnou akcí byla rekonstrukce zařízení centrální čerpací stanice, která vyžadovala padesátidenní souběh odstávek bloku číslo jedna a dva. Dále během odstávky proběhla výměna pětiny paliva a byly dokončeny kontroly a opravy dokumentace RTG svarů.“

V dukovanské elektrárně se nacházejí čtyři bloky, nyní vyrábí elektřinu polovina z nich. První a druhý blok procházejí plánovanou odstávkou. Druhý výrobní blok byl odstaven dne 16. září minulého roku. Jedním z posledních, ale technicky i bezpečnostně nejnáročnějších úkolů, které bylo potřeba uskutečnit v této odstávce, bylo testování hermetických prostor tohoto bloku.

Jaderná elektrárna Dukovany s celkovým instalovaným výkonem 2 040 MW pokrývá 20 % české spotřeby elektřiny. Minulý rok dodala elektrárna do sítě 11,954 TWh elektrické energie. První blok elektrárny je mimo provoz od 20. ledna, elektřinu by měl do sítě začít znovu dodávat během května.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..