Závod na výrobu paliva společnosti Global Nuclear Fuel-Japan (GNF-J) nacházející se ve městě Jokosuka v prefektuře Kanagawa splňuje nové regulační normy. K tomuto závěru dospěl státní jaderný regulátor. Jedná se o první zařízení z palivového cyklu, u kterého bude potvrzeno, že splňuje revidované bezpečnostní normy, jež byly zavedeny v prosinci roku 2013.

jaderná energie - Japonský závod na výrobu paliva splňuje revidované bezpečnostní normy - Ve světě (GNF J Birds eye view) 1
Palivový závod společnosti Global Nuclear Fuel-Japan (zdroj: nuclear.gepower.com)

Japonský regulační úřad Nuclear Regulatory Authority (NRA) dne 8. března schválil návrh zprávy o přezkoumání potvrzujícím, že zařízení společnosti GNF-J je kompatibilní s novými standardy.

V návaznosti na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči z března roku 2011, byly v červenci roku 2013pro jaderný průmysl regulačním úřadem NRA zavedeny nové bezpečnostní normy.

V prosinci téhož roku vstoupily v platnost nové standardy vztahující se k závodům na výrobu paliva a k zařízením pro přepracování paliva. Použité palivo, skladování radioaktivních odpadů a zařízení na likvidaci odpadů jsou také předmětem revidovaných pravidel, stejně jako výzkumné reaktory a výzkumná centra zabývající se jaderným palivem.

Společnost GNF-J požádala regulační úřad v dubnu roku 2014 o posouzení a potvrzení toho, že závod ve městě Jokosuka splňuje revidované bezpečnostní normy.

Tyto požadavky se mezi jednotlivými zařízeními liší, ale obecně zahrnují posilující opatření proti přírodním hrozbám, jako jsou zemětřesení a vlny cunami – a v některých případech tonáda, sopky a lesní požáry. 

Tyto standardy požadují, aby závody na výrobu paliva byly schopny zabránit úniku radioaktivního materiálu v případě nehody a aby měly k dispozici opatření, která by zabránila náhodným kritickým událostem. Závody pro přepracování paliva musejí prokázat tyto vlastnosti – stejně jako ochranná opatření zejména proti teroristickým útokům, vodíkovým explozím, požárům plynoucím z netěsností rozpouštědel a odpařování kapalného odpadu.

Úřad NRA umožnil japonským zařízením jaderného palivového cyklu pokračovat v provozu, ale musejí do konce roku 2018 podstoupit inspekce za účelem zajištění toho, že splňují revidované bezpečnostní normy.

Společnost GNF-J je součástí společnosti Global Nuclear Fuel – společného podniku společností GE, Hitachi a Toshiba. Tento podnik se zabývá návrhem a výrobou paliva pro varné reaktory (boiling water reactor – BWR).

Organizace Japan Atomic Industrial Forum uvedla: „V současné době zde v Japonsku nemáme žádné varné reaktory v provozu (v Japonsku), tudíž je vyráběno jen malé množství paliva tak, aby byla zachována tato technologie.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..