Hirošimský okresní soud dne 30. března letošního roku zamítl návrh místní skupiny obyvatel na dočasný soudní zákaz provozu třetího bloku jaderné elektrárny Ikata v japonské prefektuře Ehime.  Rozhodnutí soudu přišlo jen několik dní poté, co jiný soud zrušil soudní zákaz provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama.

jaderná energie - Japonský soud zamítl návrh na soudní zákaz provozu JE Ikata - Ve světě (Ikata plant 460 Shikoku) 1
JE Ikata (zdroj: World Nuclear News)

Třetího blok jaderné elektrárny Ikata byl mimo provoz od dubna roku 2011, kdy byl odstaven pro pravidelnou plánovanou odstávku na výměnu paliva. Obnovení provozu bloku povolil japonský regulační úřad Nuclear Regulatory Authority (NRA) v dubnu roku 2016. Společnost Shikoku Electric Power Company v té době zahájila proces restartu tlakovodního reaktoru o výkonu 842 MWe, který se v bloku nachází. Reaktor nakonec provoz obnovil 12. srpna loňského roku, přičemž komerční provoz blok obnovil 7. září téhož roku.

Čtyři obyvatelé z měst  Matsuyama a Hirošima podali svoji žádost na soudní zákaz provozu bloku k hirošimskému okresnímu soudu dne 11. března loňského roku, tedy v den pátého výročí nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči. Žalobci ve své žádosti tvrdili, že společnost Shikoku Electric Power Company, která jadernou elektrárnu Ikata provozuje, podcenila možný rozsah zemětřesení, které by elektrárnu mohlo zasáhnout.

Společnost Shikoku nicméně tvrdí, že bezpečnostní opatření přijatá na elektrárně jsou založena na nejnovějších vědeckých poznatcích o maximálním možném zemětřesení, které by lokalitu mohlo zasáhnout. Společnost rovněž uvedla, že na elektrárně bylo provedeno mnoho bezpečnostních opatření, která vyplynula jako lekce z nehody v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Firma dne 30. března podotkla, že soud vyřkl rozumné rozhodnutí, ve kterém zavrhl žádost na soudní zákaz provozu třetího bloku jaderné elektrárny Ikata.

Soudce rozhodl, že společnost Shikoku využila spolehlivé metody na vypočtení maximálního možného zemětřesení v lokalitě elektrárny. Soudce pak následně dodal, že regulační úřad NRA byl rozumný ve svém rozhodnutí, že blok splňuje nové bezpečnostní standardy zavedené v reakci na nehodu v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči.

Podle tiskové agentury Kyodo news agency bylo podáno několik dalších žádostí na soudní zákaz provozu třetího bloku JE Ikata také na dalších okresních soudech v nedalekých městech Matsuyama, Yamaguchi a Oita.

Rozhodnutí Hirošimského soudu přichází pouhé dva dny poté, co soud v Osace zrušil soudní zákaz provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Takahama, který držel elektrárnu v minulém roce mimo provoz. Soud tak souhlasil se společností Kansai, která elektrárnu provozuje, že bloky nacházející se v prefektuře Fukui jsou bezpečné pro další provoz. Společnost Kansai se nyní chystá na obnovu provozu na těchto blocích.

Japonským programem restartu jaderných reaktorů dosud prošlo celkem pět jaderných bloků, u kterých bylo potvrzeno, že splňují nové regulační bezpečnostní standardy. Na všech těchto blocích byl obnoven provoz. Dalších 19 japonských jaderných bloků procesem restartu v současné době prochází. Z celkem 42 provozuschopných japonských jaderných bloků vyrábí v současné době elektřinu pouze první blok jaderné elektrárny Sendai společnosti Kyushu Electric a třetí blok jaderné elektrárny Ikata společnosti Shikoku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..