Japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) obdržel od zavedení nových regulačních pravidel a bezpečnostních standardů již 26 žádostí o restart jaderných reaktorů v celkem 16 jaderných elektrárnách, uvedla organizace Japan Atomic Industrial Forum (Jaif). Regulační změny byly provedeny v reakci na nehodu v japonské jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v březnu roku 2011.

jaderná energie - Japonský regulační úřad nyní řeší již 26 žádostí o restart reaktorů - Ve světě (Kashiwazaki Kariwa) 1
JE Kashiwazaki Kariwa (zdroj: uk.pinterest.com)

Žádosti se nacházejí v různých fázích od veřejných slyšení přes vypracovávání vulkanických a geografických studií až po řešení nejrůznějších s bezpečností souvisejících problémů.

Například společnost Tokyo Electric Power Company (Tepco), která vlastní také havarovanou jadernou elektrárnu Fukušima Dajiči, plánuje restartovat sedm varných reaktorů ve své jaderné elektrárně  Kashiwazaki Kariwa, která se nachází v prefektuře Niigita na západě Japonska. Organizace Jaif uvedla, že inspekce na elektrárně jsou obecně již v závěrečné fázi, přestože je potřeba vyřešit ještě několik problémů. Společnost Tepco tvrdí, že restart jaderné elektrárny Kashiwazaki Kariwa přinese velmi potřebné zisky nutné k pokrytí rostoucích nákladů a nároků na náhrady související s nehodou JE Fukušima Dajiči.

Japonský závod na výrobu jaderného paliva prošel bezpečnostním zhodnocením

Mezitím úřad NRA dne 8. března schválil návrh zprávy o inspekci, která potvrdila, že závod na výrobu jaderného paliva společnosti Global Nuclear Fuel-Japan (GNF-J) nacházející se v prefektuře Kanagawa je v souladu s novými regulačními standardy. Závod se tak stal první japonskou továrnou na jaderné palivo, která prošla těmito inspekcemi od doby, kdy byly zavedeny nové regulační standardy v reakci na nehodu v JE Fukušima Dajiči.

Společnost GNF-J, jenž produkuje jaderné palivo pro varné reaktory, je součástí společného podniku americké společnosti General Electric Company (GE) a japonských firem Hitachi Ltd a Toshiba Corporation. Firma GNF-J o přezkum závodu zažádala v dubnu roku 2014. V současné době není v Japonsku v provozu jeden jediný varný reaktor, a tak je zde produkováno pouze malé množství jaderného paliva k zachování technologie. Před nehodou v JE Fukušima Dajiči bylo přitom 32 ze 48 provozovaných japonských reaktorů varného typu, a to včetně všech šesti v JE Fukušima Dajiči.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..