8. března 2017 proběhla v Brně každoroční konference Očekávaný vývoj odvětví energetiky, kde účastníci konference diskutovali o současném stavu českého energetického sektoru a hlavních směrech jeho dalšího vývoje. Mezi tématy jako je fotovoltaika, decentralizace, úspory a teplárenství mělo své místo i jádro.

jaderná energie - Jádro bylo součástí každoroční konference Očekávaný vývoj odvětví energetiky - V Česku (DSC 2447 1 1024) 1
Zdeněk Šíma konferenci Očekávaný vývoj odvětví energetiky. (Zdroj: Rosatom)

Jaderný sektor reprezentoval Zdeněk Šíma, jednatel Rosatom Central Europe, který představil hlavní trendy vývoje jaderné energetiky a její vyhlídky do budoucna. Dle jeho názoru je budoucností jaderné energetiky technologie uzavřeného palivového cyklu, která umožňuje opakované používání jaderného paliva, významné snížení množství jaderného paliva a maximální využití izotopu uranu 238, což umožní zásadním způsobem rozšířit palivovou základnu. Základem této technologie jsou reaktory na rychlých neutronech.

„Rusko je v tomto směru hodně daleko: v roce 2016 byl v Bělojarské jaderné elektrárně zahájen komerční provoz reaktoru BN-800 na rychlých neutronech a funguje továrna na výrobu MOX-paliva v Železnogorsku. V Seversku vzniká projekt Proryv (česky průlom), který umožní využívat plný energetický potenciál uranové rudy. Rusko je jedinou zemí, která rozvíjí projekt na uzavření jaderného palivového cyklu pomocí rychlých reaktorů,“ uvedl Šíma.

Jako klíčovou technologii dnešního dne uvádí Zdeněk Šíma tlakovodní reaktory generace III+, které chtějí stavět i Češi. „Rosatom uvedl jako první na světě do provozu nový jaderný blok generace III+. V Novovoroněžské JE-II byl 1. blok uveden do komerčního provozu 27. února 2017,“ uvedl Šíma.

V současné době jsou podobné jednotky typu VVER-1200 ve výstavbě v Leningradské, Novovoroněžské, Běloruské jaderné elektrárně a výstavba se připravuje také v JE Hanhikivi ve Finsku a JE Pakš v Maďarsku. 

Jedním z klíčových požadavků zákazníků je podle Šímy dodržování časových lhůt a dohodnutých nákladů. Společnost Rosatom na svých projektech uplatňuje moderní technologii pro kontrolu životního cyklu složitých strojírenských objektů pod názvem Multi-D, což umožňuje kontrolu celého procesu výstavby elektrárny v každém stádiu počínaje projektováním a nákupem vybavení až po uvádění do provozu. To činí celý proces přehlednějším a ekonomičtějším.

Dalším současným trendem, který je pro Českou republiku obzvláště významný, je podle Zdeňka Šímy co největší zapojení místního průmyslu do výstavby nových bloků. Zdůraznil, že právě český průmysl disponuje vynikající jedinečnou základnou a zkušenostmi pro navrhování a výrobu prakticky všech komponent a vybavení pro jadernou elektrárnu s reaktorem VVER. Právě proto je v případě realizace projektu podle ruské technologie předpokládán značný podíl českých firem.

„Dlouhá léta velice těsně spolupracujeme s českými firmami, dodávajícími komponenty a materiály pro 14 jaderných elektráren, které Rosatom staví jak v Rusku, tak mimo něj. Například výstavby Běloruské jaderné elektrárny, také s reaktorem VVER-1200, se účastní 12 českých firem. Zrovna teď se řada z nich aktivně přirpavuje na účast v našem projektu v Jordánsku,“ poznamenal Zdeněk Šíma.

Zdroj: Tisková zpráva

O autorovi

admin

1 Comment

    Vyznačené směry vývoje na konferenci potvrzují správnou orientaci na realizaci reaktorů 3+generace v našich podmínkách pro subdodávky.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..