Společnost Atomprojekt, reaktorový návrhář spadající do ruské státní jaderné korporace Rosatom, dne 15. března letošního roku oznámil, že byly formálně zahájeny stavební a instalační práce na druhém bloku jaderné elektrárny Búšehr. Základní kámen k výstavbě druhého a třetího bloku elektrárny byl položen v září loňského roku.

jaderná energie - Írán začal s výstavbou druhého bloku JE Búšehr - Nové bloky ve světě (Bushehr II work starts 460 ASE) 1
Počátek prací na druhém bloku JE Búšehr (zdroj: World Nuclear News)

Společnost AtomStroyExport (ASE) – další ze společností spadající do korporace Rosatom a generální dodavatel pro projekt nových bloků je Búšehr – a íránská firma Nuclear Power Production and Development Company (NPPD) v listopadu roku 2014 podepsaly kontrakt na výstavbu dalších dvou bloků jaderné elektrárny Búšehr. V elektrárně mají vyrůst dva nové bloky s tlakovodními reaktory VVER-1000 o celkovém výkonu 2 100 MWe s nejmodernějšími bezpečnostními a technologickými prvky z reaktorů generace III+, uvedla firma ASE. Během ceremonie konané dne 10. září loňského roku obě společnosti podepsaly protokol o zahájení prací na druhém a třetím bloku JE Búšehr známé jako JE Búšehr II. První blok elektrárny – rovněž postavený s ruskou asistencí – byl k síti připojen v září roku 2011. Búšehr je první jadernou elektrárnou na Středním východě.

Ceremonie k oficiálnímu zahájení stavebních prací konané dne 14. března letošního roku se zúčastnili zástupci Rosatomu i společnosti NPPD. Za společnost NPPD se ceremonie účastnil projektový manažer Mahmoud Jafari, ředitel elektrárny Búšehr Hossein Ghaffari a vedoucí projektu nových bloků JE Búšehr Ali Reza Moradian. Mezi zástupci společnosti ASE byl mimo jiných také ředitel pro projekt jaderné elektrárny Búšehr Suren Ambartsumyan.

Ambartsumyan uvedl, že technologicky kompetentní tým ruských a íránských odborníku byl utvořen již při výstavbě prvního bloku jaderné elektrárny Búšehr. Během tohoto projektu se tým úspěšně vypořádal s mnoha složitými technickými problémy. „Vysoký potenciál íránských specialistů bude aktivně využíván rovněž při výstavbě jaderné elektrárny Búšehr II,“ podotkl Ambartsumyan, přičemž dodal, že pevně věří, že nové bloky budou postaveny v souladu s nejvyššími technologickými a kvalitativními standardy a v rámci harmonogramu.

Druhý a třetí blok jaderné elektrárny Búšehr mají být podle současných plánů do provozu uvedeny v letech 2024 a 2026.

V září minulého roku ředitel společnosti ASE Valery Limarenko uvedl, že Rosatom má zájem o široké využívání íránského průmyslu a íránské společnosti tak budou vítány, aby se účastnily tendrů na nejrůznější projekty společnosti Rosatom.

Rosatom již dříve oznámil, že očekávané náklady na jadernou elektrárnu Búšehr II jsou 10 miliard dolarů a že spuštění druhého bloku elektrárny se plánuje na říjen roku 2024, třetí blok má provoz zahájit v dubnu roku 2026. Předběžné převzetí druhého bloku íránským zákazníkem je naplánováno na srpen roku 2025, u třetího bloku pak na únor roku 2027.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..