Britští regulátoři očekávají dokončení procesu zhodnocení jaderného designu Generic Design Assessment (GDA) amerického tlakovodního reaktoru AP1000 společnosti Westinghouse a britské verze varného reaktoru UK Advanced Boiling Water Reactor (UK ABWR) společnosti GE-Hitachi v březnu, respektive v prosinci letošního roku. Zároveň pak oznámili zahájení GDA procesu u čínského reaktoru HTR1000, který by měl být podle jejich očekávání dokončen v roce 2021.

jaderná energie - Hitachi-GE a Westinghouse usilují o dokončení britského procesu GDA - Nové bloky ve světě (c336b8addafbc8b2944961391e1e5981) 1
Britské lokality pro jadernou energetiku (zdroj: cz.pinterest.com)

Ve své zatím poslední pravidelné zprávě o zhodnocení jaderných designů pokrývající období od listopadu roku 2016 do ledna roku 2017 britský regulační úřad Office for Nuclear Regulation (ONR) a agentura Environment Agency and Natural Resources Wales poskytly aktuální informace o GDA procesech prováděných na reaktorech od společností Westinghouse a GE-Hitachi. Ve zprávě pak zároveň oznámily zahájení GDA procesu na reaktorovém designu čínské společnosti CGN s názvem UK HPR1000.

Společnost Horizon Nuclear Power, která byla založena v roce 2009 a později v listopadu roku 2012 pohlcena společností Hitachi, plánuje reaktorový design UK ABWR nasadit ve dvou britských lokalitách: v jaderné elektrárně Wylfa Newydd, která se nachází na ostrově Anglesey a v jaderné elektrárně Oldbury-on-Severn v lokalitě Jižní Gloucestershire.

Společnost NuGeneration (NuGen), která je společným podnikem japonské korporace Toshiba a francouzské společnosti Engie, plánuje v Británii postavit jadernou elektrárnu o kapacitě 3,8 GWe v lokalitě Moorside v Západní Cumbrii. V elektrárně mají být nasazeny tlakovodní reaktory AP1000 společnosti Westinghouse, která je součástí korporace Toshiba.

Prvním reaktorovým designem, který prošel procesem GDA a obdržel tak od regulačního úřadu ONR licenci Design Acceptance Confirmation (DAC) a od agentury Environment Agency licenci Statement of Design Acceptability (SoDA), se stal v prosinci roku 2012 reaktorový design UK EPR společnosti EDF, který má být nasazen v jaderné elektrárně Hinkley Point C. V rámci kontraktu podepsaného v říjnu roku 2015 převezme společnost China General Nuclear (CGN) 33,5% podíl v projektu společnosti EDF na výstavbu jaderné elektrárny Hinkley Point C. Lokalita Hinkley Point C se nachází v Somersetu, přičemž celková hodnota projektu je stanovena na 18 miliard euro. Kromě toho budou obě společnosti spolupracovat na rozvoji dvou dalších projektů jaderných elektráren Sizewell v Suffolku a Bradwell v Essexu. Druhá zmiňovaná elektrárna by měla obsahovat čínskou reaktorovou technologii HPR1000. Projekt má mít na starost společnost General Nuclear Systems, která je společným podnikem firem CGN a EDF.

UK ABWR

Během následujícího období bude regulační úřad pokračovat v detailním zhodnocení designu reaktoru a postupně se přesune do fáze, ve které se ujistí o technické kompatibilitě reaktorového designu UK ABWR s britskými předpisy. Zároveň se úřad již začne připravovat na finalizaci konečného zhodnocení designu.

Podle zprávy společnost Hitachi-GE již regulačnímu úřadu ONR dodala více než 90 % dokumentace vyžadované v procesu GDA. Zbývající dokumenty jsou z větší části spojené s před-projektovou bezpečnostní zprávou (Pre-Construction Safety Report – PSCR). To je další indikací, že projekt již dokončuje posuzovací fázi. Regulační úřad očekává, že technické posuzovací práce budou dokončeny v průběhu léta, přičemž následně se proces přesune do poslední fáze, ve které se bude rozhodovat o konečném vydání licencí DAC a SoDA. Vše má být dokončeno v prosinci letošního roku.

Agentura Environment Agency and Natural Resources Wales zahájila v prosinci minulého roku dvanáctitýdenní veřejné konzultace k reaktorům UK ABWR. Konzultace mají za cíl získat vnější pohled na předběžné rozhodnutí agentury ohledně technických a environmentálních aspektů reaktorů UK ABWR. Konzultace byly ukončeny dne 3. března letošního roku.

„V předchozím období nevyvstaly ve spojení s reaktory UK ABWR žádné velké technické otázky,“ uvedla agentura ve zprávě. „Dokončili jsme práce na zhodnocení designu jaderného paliva určeného pro tento typ reaktorů, jak bylo plánováno v předchozí zprávě. Zároveň jsme pokročili s pravděpodobnostní analýzou bezpečnosti designu.“

„V následujícím období očekáváme uzavření velkého množství regulačních otázek. Díky tomu se zvýšila naše důvěra v úspěch tohoto reaktorového designu, a tudíž věříme, že reaktorový design UK ABWR proces GDA v prosinci letošního roku úspěšně dokončí. V současné době neregistrujeme žádné závažné technické otázky, které by vyvstaly z našeho technického zhodnocení, avšak nalezení nějakých problémů v nadcházejícím období samozřejmě vyloučit nemůžeme. Celkově ale považujeme design reaktorů UK ABWR za robustní,“ uvedli regulátoři.

„Konečný závěr této zprávy je, že společnost Hitachi-GE vytvořila kvalitní podklady pro projekt a její optimalizační inženýrská řešení jsou chvályhodná. Existuje zde ještě pár zbytkových otázek ohledně budoucích designových možností, které plánujeme se společností Hitachi-GE projednat,“ dodala zpráva.

AP1000

Došlo k významnému zvýšení tempa při vyřizování dokumentů pro GDA proces reaktorového designu AP1000. Westinghouse v minulém období dodal 163 formálních podání, což představuje zhruba 20 % ze všech dodaných dokumentů pro uzavírací fázi procesu GDA.

„Už v předchozích zprávách jsme oznámili urychlení procesu GDA, a přestože Westinghouse byl schopen dodat všechny potřebné materiály včas, vysoká pracovní zátěž klade značný tlak na zdroje úřadu ONR. Pracovní tým regulačního úřadu ONR si od předchozí zprávy udržel vysoké pracovní tempo a vykonal mnoho zhodnocení a přezkumů, což umožní dokončení procesu GDA pro reaktorový design AP1000 v březnu letošního roku. K podpoření tohoto zvýšeného tempa se zvýšila také úroveň komunikace a interakce mezi Westinghousem a pracovním týmem úřadu ONR na všech úrovních procesu,“ uvádí zpráva.

Úřad ONR a společnost Westinghouse aplikovaly zvýšenou pozornost kriticky důležitým oblastem a implementovaly týdenní schůze svých týmů, na kterých se navzájem informovaly o pokrocích, které učinily, s cílem dokončit GDA proces reaktorového designu AP1000 včas.

HPR1000

Britští regulátoři dne 10. ledna letošního roku obdrželi žádost od místní vlády, aby zahájili proces GDA s reaktorovým designem HPR1000. Žádost navazovala na společnou práci regulátorů a společnosti General Nuclear System (GNS), která je žadatelskou společností o licenci k reaktoru, jednající za firmy EDF a CGN, na prerekvizitách pro proces GDA.

„Regulátoři Ministerstvu obchodu, energetiky a průmyslu potvrdili, že společnost GNS je v dobré pozici na zahájení procesu GDA. Současně věří, že firma má potenciál i schopnosti dokončit proces v rozumném časovém horizontu. Formálně začal proces GDA pro reaktorový design UK HPR1000 dne 19. ledna letošního roku,“ uvádí zpráva.

Po dokončení procesu GDA, což se očekává někdy v roce 2021, se navrhuje, aby reaktory typu UK HPR1000 byly nasazeny v lokalitě Bradwell B v Essexu.

V letošním měsíci regulační orgány mobilizují tým, který má začít přípravné práce na technický seminář v Číně.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

1 Comment

    Jsem dnes čet, že Westinghouse je v p..i. Česky plajte. Tak co nám to tu zase vrážíte klíny do hlavy.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..