Uranové rudy se na Zemi nacházejí v zemské kůře a v oceánech. V zemské kůře může být uran o koncentraci až stovek ppm, přičemž nyní je ekonomicky těžitelná koncentrace mezi 10 a 100 ppm. Koncentrace uranu v mořské vodě je však velmi nízká a proto jej není vhodné těžit. Uranovou rudou se nazývá minerální surovina, která obsahuje kovy uranu, či jiné sloučeniny obsahující uran.
Těžba uranové rudy se provádí různými způsoby. Dělení je na přípovrchové, hlubinné, in-situ leaching, či jako vedlejší produkt. Hlubinná těžba je nyní prováděna nejčastěji v hloubkách více jak 200 m pod povrchem. Povrchová těžba je mnohem ekonomičtější, ale mnohem více zatíží životní prostředí. Těžba in-situ leaching je chemická těžba, která byla prováděna i v ČR v oblasti Stráž pod Ralskem. Do země se vstřikuje loužící roztok, směs kyselin, který rozleptá uranové rudy. Roztok je zpětně vyčerpán z dutin a chemickou úpravou jsou separované sloučeniny uranu.
V následující galerii si můžete prohlédnout těžbu uranové rudy v USA společností Saskatchevan.
[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“24″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“200″ thumbnail_height=“150″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“21″ number_of_columns=“3″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]Zdroj: http://www.saskmining.ca