Kolská jaderná elektrárna se nachází v Murmanské oblasti na severozápadě Ruska. Jsou zde vystavěny 4 reaktory VVER-440. Výstavba prvního bloku začala v roce 1969, trvala 4 roky a odstavení je naplánováno na rok 2018. Výstavba posledního bloku začala v roce 1976, připojení k síti se uskutečnilo v roce 1984 a plánované odstavení má přijít v roce 2029.

První 2 bloky jsou staršího typu 230, takže na zvládání nehod s únikem slouží pouze tlakové kobky, druhé dva bloky jsou novější typ 213, které disponují barbotážním systémem. Jaderné reaktory VVER-440/230 byly původně projektovány s životností 30 let.

Životnost jaderné elektrárny je určena reaktorovou nádobou. Materiál reaktorové nádoby je za provozu vystaven neutronovému toku. Neutrony, narážející na stěnu nádoby mohou vyrážet částice a měnit tak jeho strukturu. Se změnou struktury se mění také fyzikální vlastnosti materiálu. Životnost reaktorové nádoby lze zvýšit vyžíháním nádoby. Vyžíhání se provádí pomocí výkonných elektro ohříváků, které se umístí dovnitř i vně reaktorové nádoby tak, aby ji pomalu zahřály na teplotu 475 °C. Na této teplotě je poté udržována 150 hodin a poté se nechá pomalu ochladit. Vyražené atomy by se měly vrátit na svá původní místa v krystalografické mřížce.

Reaktory 1. a 2. bloku jaderné elektrárny již byly žíhány, poprvé v roce 1989. Druhý blok byl také žíhán v roce 2016. Proces žíhání byl také proveden na některých blocích Novovoroněžské elektrárny, jaderné elektrárny Rovno, Arménské a Kozloduj.

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout komplex Kolské jaderné elektrárny. 

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“25″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“200″ thumbnail_height=“150″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“21″ number_of_columns=“3″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]Zdroj: rosenergoatom.ru

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..