Evropská komise schválila belgické plány na podporu dlouhodobého provozu tří jaderných reaktorů poté, co rozhodla, že opatření ke kompenzaci provozovatelů těchto jaderných bloků – společností Engie-Electrabel a EDF Belgium – jsou v souladu s evropskými pravidly v oblasti poskytování státní podpory.

jaderná energie - Evropská komise schválila belgickou podporu jaderné energie - Ve světě (Doel Electrabel) 1
JE Doel (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda uzavřená mezi belgickou vládou a provozovateli belgických jaderných bloků z roku 2014 a 2015 umožňuje pokračující provoz prvních dvou bloků jaderné elektrárny Doel a prvního bloku jaderné elektrárny Tihange až do roku 2025. Na oplátku se společnosti Electrabel a EDF zavázaly k tomu, že do pokračujícího provozu elektráren investují 1,3 miliardy euro. V případě, že by se Belgie rozhodla bloky odstavit dříve, obdrží společnosti odškodnění ve formě finančních náhrad, snížení jaderné daně, popřípadě ve formě jiných ekonomických benefitů.

Tyto záruky jsou považovány jako nezbytné pro zajištění dlouhodobých investic společností do pokračujícího provozu bloků, avšak Evropská unie požaduje, aby podpora společností z veřejných fondů byla v souladu s evropskými pravidly pro státní podporu. Dne 17. března Evropská komise oznámila, že došla k závěru, že plány Belgie na podporu provozovatelů jaderných elektráren jsou v souladu s evropskými pravidly pro státní podporu.

Komise došla k závěru, že investiční garance poskytují firmám Engie-Electrabel a EDF ekonomické výhody nad rámec obecného belgického práva, avšak podle komise Belgie dostatečně prokázala, že plánované garance nenaruší belgický energetický trh. Společnost Engie-Electrabel bude muset na regulovaném energetickém trhu každý rok prodat množství elektřiny odpovídající jejímu podílu ve třech jaderných blocích. Tímto se na belgickém energetickém trhu zajistí likvidita a zároveň se tím zlepší podmínky konkurenčního souboje mezi belgickými energetickými producenty.

„Na základě těchto výsledků Evropská komise schválila plány belgické vlády,“ prohlásila komise dne 17. března.

Belgická ministryně energetiky Marie Christine Marghem rozhodnutí komise přivítala, přičemž uvedla, že rozhodnutí komise demonstruje fakt, že plánovaná vládní podpora není žádný dar pro společnost Electrabel.

První dva bloky jaderné elektrárny Doel obsahují tlakovodní reaktory o výkonu 433 MWe. Elektrárna je vlastněna firmou Engie-Electrabel. První blok JE Tihange obsahuje tlakovodní reaktor o výkonu 962 MWe, elektrárna patří firmám Engie-Electrabel a EDF. První blok JE Doel je v provozu od roku 1974, zatímco druhý blok JE Doel a první blok JE Tihange jsou provozovány od roku 1975. V roce 2012 belgická vláda oznámila, že bloky budou z provozu vyřazeny v roce 2015, avšak své původní rozhodnutí nakonec v roce 2014 a 2015 zrušila díky dohodám, které umožní pokračující provoz těchto bloků.

Belgie provozuje celkem 7 jaderných bloků s celkovou kapacitou 5 943 MWe. Jaderná energetika se na belgickém energetickém mixu podílí ze zhruba 50 %. Podle současných vládních zákonů ale mají být všechny belgické jaderné elektrárny vyřazeny z provozu do roku 2025. Podle současných plánů tak má být třetí blok JE Doel uzavřen v roce 2022, druhý blok JE Tihange o rok později a čtvrtý blok JE Doel i třetí blok JE Tihange pak v roce 2025.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..