Ztráty dceřiné společnosti Westinghouse začínají být neúnosné, usoudilo vedení japonského průmyslového koncernu Toshiba. Japonci zvažují, že se problémové jaderné divize zbaví s pomocí bankrotu. Westinghouse táhnou ke dnu ztrátové zakázky na stavbu jaderných elektráren ve Spojených státech.

jaderná energie - Euro: Westinghouse na pokraji bankrotu. Japoncům dochází trpělivost - Ve světě (2013 01 09 12 00 57) 1
Vizualizace bloku s reaktorem typu AP1000. (Zdroj: Westinghouse)

Konkrétně je ve hře využití kapitoly 11 amerického bankrotového zákona, která by zajistila ochranu Westinghousu před věřiteli. Toshiba by už poté nemusela ztráty americké dceřiné firmy promítat do svých finančních výsledků. Podle agentury Reuters, která cituje nejmenované zdroje obeznámené s aktuálním vývojem, si Toshiba najala právní firmu, která má posoudit klady a zápory takového postupu.

Špatné zprávy z Toshiby a Westinghousu přicházejí v posledních týdnech poměrně často. Na konci ledna uvedl deník The Japan Times, že Westinghouse přestane stavět další jaderné elektrárny. Westinghouse sice dokončí rozestavěné reaktory typu AP1000 v Číně a ve Spojených státech, další zakázky však už nepodepíše. Do budoucna se má soustředit jen na údržbu stávajících bloků a jejich následné odstavování z provozu. Padají tak zřejmě i plány na účast Westinghousu v nové soutěži na stavbu jaderných bloků v České republice.

Celý text najdete na Euro.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..