Týdeník Euro jako první nahlédl do nových prostor Centra výzkumu Řež. Vědci zde budou pracovat třeba i na vývoji reaktorů čtvrté generace.

jaderná energie - Euro: Sen o českém reaktoru se rodí v Řeži - Inovativní reaktory (DSCN1088 1 1024) 1
Převážení jednoho z boxů horkých komor během výstavby. (Zdroj: SUSEN2020.cz)

Fanouškům sci-fl se možná vybaví thriller THX 1138, filmová prvotina režiséra George Lucase. V něm vědci pomocí robotické ruky manipulují s radioaktivním materiálem uvnitř hermeticky uzavřené komory. Kov přenášejí, nařezávají a zkoumají dopady záření na strukturu materiálu.

Jako v Lucasově filmu se můžete cítit ve výzkumném centru v Řeži u Prahy. Týdeník Euro dostal možnost prohlédnout si téměř dokončený objekt jen několik dní před stanovením ochranného pásma.

Bez důkladného ověření totožnosti, bílého pláště, dozimetru a respirátoru se dovnitř už jen tak někdo nedostane. Dokonce i uklízečkám tu budou kontrolovat, zda po úklidu místností nenesou ven v kýblu radioaktivní vodu.

V budově se nachází celkem deset horkých komor – pojem „horká“ se v tomto případě netýká vnitřní teploty, ale možnosti pracovat se silně radioaktivním materiálem. Od okolí je odstíní silná vrstva oceli.

Pracoviště má na starost Ondřej Srba, který upozorňuje na unikátní vlastnosti nových laboratoří. Použité ocelové boxy lze totiž pomocí jeřábu vyjmout a nahradit za nové. „Čas potřebný na přípravu dalšího experimentu se tím zkracuje na jednu desetinu,“ říká Srba. Dodávku horkých komor se daří už i exportovat – čeští vědci vyrobí horké komory například pro výzkumný reaktor Jules Horowitz ve Francii.

Celou reportáž najdete na Euro.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..