Jaderné elektrárny odedávna nebyly myšleny pouze jako zdroj elektrické energie. Koncept jaderných tepláren souvisí s možností zvýšení účinnosti elektrárny. Tuto účinnost však nelze chápat jako účinnost výroby elektrické energie, ale spíš jako schopnost využít vhodněji teplo generované reaktorem. Nyní je využita přibližně 1/3 tepla k výrobě elektrické energie a 2/3 tepla jsou vypouštěny chladicím systémem do okolí. Teplo se ke spotřebitelům dostává pomocí teplovodů. V České republice je prozatím nespuštěný teplovod, který vede teplou vodu z jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic. Více o problematice teplovodu se dočtete v následujícím článku.

jaderná energie - euro.cz:Temelínské teplo do Budějovic na třetí pokus - Aktuálně (temelin) 1
Jaderná elektrárna Temelín

Po tříleté hibernaci se opět vrací do hry záměr napojit České Budějovice na teplo z jaderné elektrárny Temelín. Dohoda má být hotova do června, kdy bude o projektu hlasovat valná hromada Teplárny České Budějovice. V té době má už být jasné, zda stát podpoří tento projekt dotací z evropských peněz.

Nejedná se o nový záměr, o jeho realizaci se uvažovalo již před listopadem 1989. Nová vlna zájmu přišla v letech 2011 až 2013, kdy 25kilometrové horkovodní potrubí prošlo posouzením EIA a územním řízením. V závěru roku 2013 však vedení Teplárny České Budějovice posoudilo tento projekt jako ekonomicky nevýhodný a uložilo jej „k ledu“.

Celý článek najdete zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..