Nejvíce nových zpráv, i když ne vždy pozitivních, bude nejspíš v letošním roce přicházet z jaderné energetiky.

Velký vliv na budoucí vývoj budou mít také personální změny na ministerstvu průmyslu, ve vedení energetického regulátora – a možná i ve skupině ČEZ.

jaderná energie - Euro.cz: Jaderné Česko? Letos se rozhodne - Nové bloky v ČR (S120533 1024) 1
Čtyři stávající reaktory VVER-440 mají od roku 2035 postupně nahrazovat nové bloky generace III+. (Zdroj: archiv)

Nové jaderné reaktory v Česku chceme, opakují politici a státní úředníci. Jenže prozatím zůstává jen u přání a proklamací. Klíčové rozhodnutí o modelu financování či garance návratnosti stamiliardové investice do nových bloků stále schází.

Stálý výbor pro jadernou energetiku má letos v červnu vydat klíčové doporučení, jak dál s jádrem. Jeho součástí má být právě i způsob výběru dodavatele a financování. „Tady jsme ještě nedospěli ke konsenzu, dialog mezi různými ministerstvy bude muset pokračovat. Hlavně u otázky financování si myslím, že jednání budou pokračovat i po volbách,“ přiznal v nedávném rozhovoru pro týdeník Euro vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Ján Štuller.

Zájem dodavatelů je přitom vysoký – své reaktory chce do Česka dodat ruský Rosatom, americký Westinghouse, francouzská Areva spolu s koncernem EDF, korejské KEPCO, čínská společnost CGN i společný japonsko-francouzský podnik Atmea. Ti všichni předložili informační balíčky a dostavili se na setkání s českými vyjednavači. Problémem zůstává už jen přístup české vlády. Za situace, kdy tržní cena elektřiny kolísá okolo 30 eur za jednu megawatthodinu, nikdo svéprávný bez garance návratnosti vynaložených peněz stavět nebude. Podle optimistů dává investice do nových jaderných bloků smysl při dvojnásobné ceně elektřiny, pesimisté hovoří o třikrát nebo čtyřikrát vyšší částce.

Maďarský příklad ukazuje, že to jde, když se chce. Vláda Viktora Orbána dokázala pro svůj jaderný projekt Paks II vyjednat souhlas Evropské komise a za rok může začít stavět. Tady v Česku bude malý zázrak, pokud ministři do příštího roku pochopí aspoň to, že bez státních garancí u nás nikdy žádné nové reaktory nevyrostou.

Celý text najdete na webu Euro.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..