Globální energetické emise oxidu uhličitého – největšího zdroje člověkem produkovaných emisí skleníkových plynů – zůstaly v roce 2016 již třetí rok po sobě konstantní, oznámila Mezinárodní energetická agentura (IEA –  International Energy Agency). Emise se nezvýšily ani navzdory rozvoji globální ekonomiky.

jaderná energie - Emise energetického sektoru zůstávají třetí rok po sobě stejné - Ve světě (Energy related CO2 emissions 1980 2016 460 IEA) 1
Celosvětové energetické emise oxidu uhličitého v letech 1980-2016 (zdroj: World Nuclear News)

Podle odhadů agentury IEA dosáhly s energiemi související emise oxidu uhličitého v roce 2016 celkem 32,1 miliard tun, což je stejný výsledek jako v předchozích dvou letech. Agentura podotkla, že emise v USA a Číně – dvou největších producentů energií i emisí – v tomto roce klesly, zatímco evropské emise zůstaly konstantní. Ve většině zbývajícího světa však emise vzrostly.

Agentura IEA uvedla, že globální energetické emise zůstaly konstantní, a to i navzdory 3,1% růstu, který v minulém roce globální ekonomika zaznamenala. Tento fakt podle agentury signalizuje pokračující oddělování emisí od hospodářského růstu a ekonomických aktivit.

„Tržní síly, snižování cen nových technologií a starosti ohledně klimatických změn a znečištění ovzduší byly hlavními činiteli v procesu oddělování emisí od hospodářského růstu,“ uvedla organizace IEA.

Více než polovinu loňského zvýšení poptávky po elektrické energii pokryly obnovitelné zdroje, z čehož polovina připadá na hydroenergetiku, podotkla agentura IEA.

Agentura IEA zároveň uvedla, že celkové globální zvýšení instalovaného výkonu světové jaderné energetiky bylo v roce 2016 největší od roku 1993, přičemž nové jaderné bloky byly do provozu uvedeny v Číně, Indii, Pákistánu, Rusku, Jižní Koreji a ve Spojených státech.

Světová poptávka po uhlí v roce 2016 rovněž poklesla, přičemž největší pokles zaznamenaly Spojené státy s 11 % oproti předchozímu roku. Poprvé v historii tak bylo v USA vyrobeno více energie ze zemního plynu než z uhlí. „S vhodnými politikami a s velkými zásobami břidlicového plynu bude moci produkce zemního plynu v USA v následujících letech významně růst,“ dodala agentura IEA.

Čínské emise v minulém roce poklesly o 1 %, a to především kvůli snížené poptávce po uhlí, zatímco čínská ekonomika v minulém roce posílila o 6,7 %. Existuje několik různých důvodů pro tento trend, uvedla agentura IEA. „Větší podíl obnovitelných zdrojů, jádra a plynových elektráren na výrobě elektřiny, ale také změna topných surovin z uhlí na plyn v průmyslových i soukromých budovách byla posílena vládními politikami bojujícími proti znečišťování ovzduší.“

Generální ředitel agentury IEA Fatih Birol řekl: „Tyto tři roky s konstantními emisemi v době rostoucí globální ekonomiky signalizují nový trend, a to je určitě důvod k optimismu, i když je nyní ještě příliš brzo k tomu určit, zda globální emise dospěly do svého konečného maxima.“ Dále pak dodal: „Současná situace rovněž ukazuje na to, jak moc záleží na tržní dynamice a technologickém rozvoji. Zvláště výrazné je to ve Spojených státech, kde se hojné zásoby břidlicového plynu staly levným zdrojem energie.“

Agentura IEA ale varovala, že stabilizování globálních emisí nestačí k tomu, aby se globální zvýšení teploty udrželo pod dvěma stupni Celsia. „Aby bylo možné naplno využít potenciál technologických vylepšení a pozitivních tržních sil, je nutné implementovat konzistentní, transparentní a předvídatelné politiky, které jsou potřeba po celém světě,“ dodala nakonec agentura IEA.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..