Egyptský ministr energetiky Mohamed Shaker a guvernér oblasti Matrúh Alaa Abu Zeid se zúčastnili dne 25. února slavnostního zahájení veřejné konzultace o vlivu výstavby první egyptské jaderné elektrárny v lokalitě El-Dabaa, která se nachází poblíž El Alamein asi 3,5 km od pobřeží Středozemního moře, na životní prostředí.

jaderná energie - Egypt zahájil veřejnou konzultaci o JE El-Dabaa - Nové bloky ve světě (250px Eldabaa location) 1
Umístění budoucí jaderné elektrárny El-Dabaa (zdroj: Wikipedia)

Egypt a Rusko očekávají, že konečné smlouvy ohledně výstavby elektrárny podepíšou v nadcházejících týdnech. Po dvou týdnech intenzivních jednání mezi egyptským vládním výborem a úředníky z ruské státní jaderné korporace Rosatom byla údajně dohodnuta konečná podoba smluv, které zahrnují provozní podporu elektrárny na 10 let a dodávky paliva na období 60 let.

Rusko a Egypt podepsaly mezivládní dohodu o projektu v listopadu roku 2015. Elektrárna v hodnotě 30 miliard dolarů bude obsahovat čtyři ruské reaktory VVER – každý s instalovaným výkonem 1 200 MWe – pro které Rusko poskytne půjčku ve výši 25 miliard dolarů. Úvěr bude použit na financování 85 % hodnoty každé smlouvy týkající se implementace prací, služeb a dodávek pro projekt. Egypt zaplatí zbývajících 15 % ve splátkách. Doba trvání úvěru je 13 let v období mezi lety 2016-2028 – s 3% roční úrokovou sazbou. Očekává se, že výstavba elektrárny potrvá 12 let.

Egyptský politický myslitel a mezinárodní ropný stratég profesor Tarek Heggy zdůraznil význam projektu v rozhovoru s Tass dne 22. února, kde prohlásil: „Egypt bude čelit energetické katastrofě – pokud země upustí od budování jaderné elektrárny.“ Národní úřady „nadhodnocují své rezervy a dostatečnost zdrojů jako je ropa a zemní plyn“, poznamenal. Na závěr uvedl: „Egypt je na velmi nízké úrovni, co se týká zásob ropy, a na průměrné úrovni co se týče zásob zemního plynu.“

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..