Pátek, 25 září
Shadow

E15.cz: ZVVZ dodá vzduchotechniku do neutronového centra ve švédském Lundu

Milevská strojírenská společnost ZVVZ Group se bude podílet na stavbě neutronového centra v Evropě, které vyroste ve švédském Lundu. Za téměř 127 milionů korun do něho dodá kompletní vzduchotechniku, která zajistí ventilaci kancelářských, provozních i technických místností a zároveň si poradí s výbušnou a toxickou atmosférou v laboratořích výzkumného centra.

Vizualizace budoucí podoby Evropského spalačního zdroje neutronů (ESS, European Spallation Source). (Zdroj: ESS)

„Jde o atraktivní zakázku v oblasti mimo jadernou energetiku, která je pro nás svou prestiží srovnatelná snad jen s obdobným kontraktem z roku 2006 pro výzkumné centrum CERN ve Švýcarsku. Tehdy šlo o komplexní dodávku vzduchotechnických systémů. Rozsahem je ale větší a zaplní nám projekčně významnou část kapacit v tomto a příštím roce,“ řekl ČTK Zdeněk Klukáček, ředitel úseku Jaderná energetika, větrání a klimatizace společnosti ZVVZ-Enven Engineering.

Výstavba neutronového centra by měla trvat do roku 2025 a vyjde na 48,6 miliardy korun. Podle Klukáčka bude založené na nejvýkonnějším zdroji neutronů na světě. První neutrony se očekávají na konci roku 2019.

Celou zprávu najdete na E15.cz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..