Milevská strojírenská společnost ZVVZ Group se bude podílet na stavbě neutronového centra v Evropě, které vyroste ve švédském Lundu. Za téměř 127 milionů korun do něho dodá kompletní vzduchotechniku, která zajistí ventilaci kancelářských, provozních i technických místností a zároveň si poradí s výbušnou a toxickou atmosférou v laboratořích výzkumného centra.

jaderná energie - E15.cz: ZVVZ dodá vzduchotechniku do neutronového centra ve švédském Lundu - Věda a jádro (ess close view 1024) 1
Vizualizace budoucí podoby Evropského spalačního zdroje neutronů (ESS, European Spallation Source). (Zdroj: ESS)

„Jde o atraktivní zakázku v oblasti mimo jadernou energetiku, která je pro nás svou prestiží srovnatelná snad jen s obdobným kontraktem z roku 2006 pro výzkumné centrum CERN ve Švýcarsku. Tehdy šlo o komplexní dodávku vzduchotechnických systémů. Rozsahem je ale větší a zaplní nám projekčně významnou část kapacit v tomto a příštím roce,“ řekl ČTK Zdeněk Klukáček, ředitel úseku Jaderná energetika, větrání a klimatizace společnosti ZVVZ-Enven Engineering.

Výstavba neutronového centra by měla trvat do roku 2025 a vyjde na 48,6 miliardy korun. Podle Klukáčka bude založené na nejvýkonnějším zdroji neutronů na světě. První neutrony se očekávají na konci roku 2019.

Celou zprávu najdete na E15.cz.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..