První kontejner obsahující použité jaderné palivo z tlakovodního reaktoru v jaderné elektrárně Sizewell B byl umístěn v novém suchém skladišti paliva, které se nachází v témž bloku. Tento milník značí první použití technologie suchého skladování použitého paliva ve Spojeném království.

jaderná energie - Do skladiště paliva JE Sizewell B byl umístěn první kontejner - Ve světě (HI STORM MIC cask in place at Sizewell B 460 Holtec) 1
První kontejner v novém skladišti JE Sizewell (zdroj: World Nuclear News)

Kontejner s názvem HI-STORM – navržený společností Holtec International ve spolupráci s firmou EDF energy – byl umístěn uvnitř budovy suchého skladiště paliva v areálu JE Sizewell B dne 13. března. Kontejner – vyrobený ve výrobní divizi společnosti Holtec v Pittsburghu v USA – má navrženou životnost na sto let a je vybaven dvojitou stěnou.

Dalších šest kontejnerů HI-STORM bude umístěno v budově skladiště během aktuální kampaně prováděné týmem obchodní jednotky Sizlon společnosti Holtec a pracovníky firmy EDF Energy.

Suché skladování je metoda ukládání použitého jaderného paliva, které již bylo dostatečně ochlazeno v bazénu použitého paliva. Palivo je naloženo do kovového kontejneru, který je následně uzavřen svárem, a poté se umístí ve větším hermeticky utěsněném sudu z oceli a betonu.

Pokrok v jaderné elektrárně Sizewell B představuje první použití technologie společnosti Holtec International pro suché skladování použitého jaderného paliva. Technologie suchého skladování je jinak užívána napříč Spojenými státy a Evropou.

Společnost Holtec poznamenala, že zatímco sudy typu HI-STORM jsou navrženy pro použití v otevřeném skladovacím zařízení, firma EDF Energy se rozhodla postavit speciální budovu, do které je umístila.

Firma EDF Energy otevřela nový suchý sklad v dubnu roku 2016. Úložiště umožní pokračování provozu jaderné elektrárny Sizewell B minimálně do roku 2035. Sklad bezpečně pojme použité palivo z bloků JE Sizewell B, dokud nebude dostupné geologické zařízení pro dlouhodobé uskladnění použitého jaderného paliva.

Generální ředitel firmy EDF Energy Generation Stuart Crooks uvedl: „Suchý sklad v jaderné elektrárně Sizewell B je první svého druhu ve Spojeném království. Již jsme převzali robustní řešení od společnosti Holtec a pracujeme na silnější spolupráci k dalšímu vylepšení návrhu vedoucímu ke špičkové bezpečnosti a ochraně projektované stoleté životnosti.“

V prohlášení společnost Holtec uvedla: „Myslíme si, že tato technologie kontejnerů HI-STORM zavedená v JE Sizewell B bude sloužit firmě EDF Energy i v jejích vzdálených jaderných činnostech, zvláště v přicházejících jaderných projektech ve Spojeném království.“

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..