V roce 2017 plánuje Čína dokončit výstavbu pěti jaderných bloků, přičemž začít má výstavba dalších osmi jaderných bloků, uvádí plán zveřejněný čínským ministerstvem National Energy Administration (NEA). Kromě zmíněných projektů má v letošním roce také významně pokročit plánování výstavby dalších osmi jaderných bloků.

jaderná energie - Čína vydala jaderné plány pro rok 2017 - Nové bloky ve světě (sites of npps in china) 1
Mapa jaderných elektráren v Číně (zdroj: world-nuclear.org)

V dokumentu Energy Work Guidance Opinion for 2017 zveřejněném dne 10. února letošního roku ministerstvo NEA uvedlo, že v roce 2017 bude dokončena výstavba prvních bloků jaderných elektráren San-men (pinyin: Sanmen) a Chaj-jang (pinyin: Haiyang) s tlakovodními reaktory AP1000 od společnosti Westinghouse, první blok jaderné elektrárny Tchaj-šan (pinyin: Taishan) s tlakovodním reaktorem EPR francouzské společnosti Areva a čtvrté bloky jaderných elektráren Fu-čching (pinyin: Fuqing) a Jang-ťiang (pinyin: Yangjiang) s tlakovodními reaktory čínské konstrukce CPR-1000. Nové bloky společně s dalšími projekty zvýší jaderné kapacity Číny o dalších 6,41 GWe, uvedlo ministerstvo.

Současné plány i nadále volají po bezpečném rozvoji jaderné energetiky v Číně. Dokument uvádí, že ministerstvo bude podporovat výstavbu ověřených jaderných projektů. Zároveň bude v Číně pokračovat podpora vědeckých a výzkumných jaderných projektů, které mají podpořit rozvoj demonstračního projektu vysokoteplotního plynem chlazeného reaktoru v jaderné elektrárně Š‘-tao-wan (pinynin: Shidaowan), která se nachází v provincii Šan-tung  (pinyin: Shandong). Plán navíc počítá se silnou podporou předběžných prací na demonstračních projektech malých modulárních jaderných reaktorů a s aktivním průzkumem možností komplexního využití jaderné energie.

Během letošního roku plánuje ministerstvo začít s výstavbou osmi jaderných bloků, avšak neupřesnilo, o které lokality se jedná, ani jaké reaktorové technologie v nich budou nasazeny.

Přípravné práce pak mají v letošním roce proběhnout na dalších osmi jaderných blocích. Mezi tyto bloky se řadí třetí a čtvrtý blok JE San-men, pátý a šestý blok JE Ning-te (pinyin: Ningde) a po dvou blocích v plánovaných jaderných elektrárnách Čang-čou (pinyin: Zhangzhou) v provincii Fu-ťien (pinyin: Fujian) a Chuej-čou (pinyin: Huizhou) v provinci Kuang-tung (pinyin: Guangdong). Celkový výkon těchto plánovaných bloků dosahuje 9,86 GWe.

Ministerstvo rovněž zmínilo, že Čína bude aktivně podporovat export vlastních jaderných technologií. V současné době již probíhají předběžné práce pro přípravu plánované výstavby pákistánské jaderné elektrárny Karáčí. Zároveň se Čína chystá na nasazení své reaktorové technologie Hualong One ve Velké Británii.

Země chce zároveň posílit jadernou spolupráci s dalšími zeměmi – včetně Ruska a Spojených států amerických. Zároveň bude usilovat o stabilní pokrok plánovaných projektů v Argentině, Rumunsku a Turecku.

Podle ministerstva NEA se bude Čína také podílet na reorganizaci francouzské jaderné společnosti Areva. V únoru letošního roku Areva uvedla, že kapitál firmy New Areva – společnosti, která převezme aktivity firmy v oblasti jaderného palivového cyklu před tím, než bude její reaktorová divize prodána firmě EDF – zůstává otevřen pro investice ze strany společnosti CNNC.

Podle nedávno publikovaného 13. čínského pětiletého plánu se mají čínské jaderné kapacity v následujících pěti letech zdvojnásobit. V rámci tohoto plánu mají být do konce letošního roku dokončeny všechny čtyři bloky typu AP1000 v jaderných elektrárnách San-men a Chaj-jang. Plán se zároveň zaměřuje na podporu demonstračních projektů reaktorové technologie Hualong One v jaderných elektrárnách Fu-čching (pinyin: Fuqing) a Fang-čcheng-kang (pinyin: Fangchenggang) i na podporu výstavby demonstračního projektu reaktoru CAP-1400 v jaderné elektrárně Š‘-tao-wan. Čína chce v tomto pětiletém období také začít s výstavbou řady pobřežních jaderných elektráren a provést předběžné práce pro vnitrozemní projekty.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

2 Comments

    Neskromné investiční záměry a použité projekty svědčí o potřebě podstatného zlepšení emisních vlivů, Zajímavá je realizace projektu Hualong One- reaktoru 3+ generace a záměry realizace v UK.

    Zajímalo by mne, jak je na tom s výstavbou reaktor Haixing v provincii Hebei. Nedávno čínská média ohlásila zahájení jeho stavby už loni v srpnu, ovšem patrně to není pravda. Lití betonu považované za počátek stavby patrně neproběhlo. Jinak, úctyhodné plány ! Na rozdíl třeba od Indie nebo EU Čína koná, Indie jen „kecá a plánuje“. Škoda , že se stále prodlužuje uvedení do provozu EPR -1700 v Taishanu a AP 1000 v Sanmenu. Nikoli vinou samotné Číny. Ta dělá ve výstavbě skoro zázraky ! Doba stavby Yangjiang -4 o 1000 MW připojené k síti 8.1.2017 je neuvěřitelné 4 roky 1 měsíc 3 týdny. To nikdo jiný po Fukušimě nesvede !!

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..