Problematika elektromobilů je diskutovaným tématem budoucnosti, rozvoj elektromobilů je téměř nezadržitelný. Má to však smysl? Již dříve byly publikovány informace o této problematice, například zde, přičemž v tomto článku se vycházelo zejména s porovnáváním energetického mixu v některých zemích Evropy s energetickým mixem v USA. Následující text vychází ze studie prováděné pouze pro evropské země z hlediska produkce oxidů provozem elektromobilů. 

jaderná energie - automix.cars.cz: Unikátní mapa ukazuje, kde mají elektromobily smysl. Jak je na tom ČR? - V Česku (imga0005) 1
Ultrarychlá dobíjecí stanice ČEZ (Zdroj: https://www.cez.cz)

Elektrická auta mají v mnoha očích roli ochránců životního prostředí a spasitelů, kteří zastaví globální oteplování. Vždyť přece jezdí úplně čistě, bez emisí a nepodílejí se na tvorbě skleníkových plynů. Tedy alespoň na první pohled. Unikátní mapa ukazuje, že v některých zemích mohou elektromobily napáchat více škody než auta se spalovacím motorem.

Francouzský konzultant a novinář specializující se na energie a problémy změny klimatu Damien Linhart vypracoval velmi zajímavou studii o dopadu elektromobilů.

Linhart přitom dlouhodobě kritizuje světové vlády a výrobce automobilů za jejich pokrytecký přístup k ochraně světového klimatu.

Podle jeho slov politici a samotné automobilky uctívají elektromobily jako řešení, ale neuvědomují si, že životní cyklus elektrického auta může nakonec v některých částích Evropy z pohledu emisí CO2 napáchat více škody než konvenční auto se spalovacím motorem.

Kromě toho, že výroba baterií je vysoce energeticky nákladným procesem, hlavní důvodem větší uhlíkové stopy elektromobilu je v konečném důsledku způsob, jakým je elektřina sama o sobě vytvářena.

Emise CO2 z výroby elektřiny se totiž razantně liší podle samotného typu elektrárny – je rozdíl, jestli jde o elektrárnou uhelnou, jadernou, vodní, větrnou nebo třeba solární. A každá země samozřejmě k produkci elektřiny využívá odlišné způsoby.

Celý článek si můžete přečíst zde.

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..