Čtvrtek, 24 září
Shadow

automix.cars.cz: Unikátní mapa ukazuje, kde mají elektromobily smysl. Jak je na tom ČR?

Problematika elektromobilů je diskutovaným tématem budoucnosti, rozvoj elektromobilů je téměř nezadržitelný. Má to však smysl? Již dříve byly publikovány informace o této problematice, například zde, přičemž v tomto článku se vycházelo zejména s porovnáváním energetického mixu v některých zemích Evropy s energetickým mixem v USA. Následující text vychází ze studie prováděné pouze pro evropské země z hlediska produkce oxidů provozem elektromobilů. 

Ultrarychlá dobíjecí stanice ČEZ (Zdroj: https://www.cez.cz)

Elektrická auta mají v mnoha očích roli ochránců životního prostředí a spasitelů, kteří zastaví globální oteplování. Vždyť přece jezdí úplně čistě, bez emisí a nepodílejí se na tvorbě skleníkových plynů. Tedy alespoň na první pohled. Unikátní mapa ukazuje, že v některých zemích mohou elektromobily napáchat více škody než auta se spalovacím motorem.

Francouzský konzultant a novinář specializující se na energie a problémy změny klimatu Damien Linhart vypracoval velmi zajímavou studii o dopadu elektromobilů.

Linhart přitom dlouhodobě kritizuje světové vlády a výrobce automobilů za jejich pokrytecký přístup k ochraně světového klimatu.

Podle jeho slov politici a samotné automobilky uctívají elektromobily jako řešení, ale neuvědomují si, že životní cyklus elektrického auta může nakonec v některých částích Evropy z pohledu emisí CO2 napáchat více škody než konvenční auto se spalovacím motorem.

Kromě toho, že výroba baterií je vysoce energeticky nákladným procesem, hlavní důvodem větší uhlíkové stopy elektromobilu je v konečném důsledku způsob, jakým je elektřina sama o sobě vytvářena.

Emise CO2 z výroby elektřiny se totiž razantně liší podle samotného typu elektrárny – je rozdíl, jestli jde o elektrárnou uhelnou, jadernou, vodní, větrnou nebo třeba solární. A každá země samozřejmě k produkci elektřiny využívá odlišné způsoby.

Celý článek si můžete přečíst zde.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..