Úterý, 29 září
Shadow

Atommaš – parogenerátory

Jaderné elektrárny jsou velmi komplexní zařízení, která jsou složena z velkého počtu různých součástek. Kromě tlakovodních reaktorů jsou i jiné koncepty, které se ukázaly jako provozuschopné a ekonomicky udržitelné. Schéma tlakovodních jaderných reaktorů je takzvané dvouokruhové (primární a sekundární okruh), jsou však koncepty, kde je pouze jediný okruh (BWR, RBMK reaktory), či naopak tříokruhové (sodíkové rychlé reaktory). Důležitým zařízením, kterým disponují dvou a tříokruhové jaderné elektrárny jsou parogenerátory, či obecně výměníky tepla.

Schéma dvouokruhové jaderné elektrárny (Zdroj: www.cez.cz)

Zaměříme-li se na varné reaktory, pára pohánějící turbínu je generována přímo v jaderném reaktoru, či v externí nádrži. Pára, ze které je separována vlhkost, je dopravována na turbínu, z kondenzátorů je vedena podchlazená kapalina zpět do reaktoru. Výhodou tohoto schématu je zmenšení reaktorového sálu o velmi rozměrné parogenerátory, nevýhodou je však kontaminace turbíny radioaktivní vodou a celkově vyšší nároky na těsnost všech komponent.

Při uvažování dvouokruhových a tříokruhových schémat jsou parogenerátory nezbytné komponenty, které přenáší teplo generované reaktorem do sekundárního, respektive terciálního okruhu s parní turbínou. Sodíkem chlazené reaktory mají z bezpečnostních důvodů jeden meziokruh s neaktivním sodíkem.

Parogenerátory lze rozdělit do dvou hlavních koncepcí a to na horizontální (východního typu) a vertikální (západního typu). Každý koncept má své výhody a nevýhody, pro stručnost jsou zde uvedeny pouze nejpodstatnější.

Hlavní výhodou vertikálních parogenerátorů je malá zastavěná plocha v reaktorovém sálu, na druhou stranu je jejich výroba komplikovanější a teplosměnné trubky musí být vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Další nevýhodou je vodorovná trubkovnice, na které se usazují kaly a tím je podpořena koroze v blízkosti zavaření trubiček do trubkovnice.

Horizontální parogenerátory zabírají větší plochu v reaktorovém sálu a tím ztěžují obalení reaktorového sálu kontejnmentem. Hlavní výhodou horizontálních parogenerátorů je delší životnost, na vertikální trubkovnici se neusazují kaly, nehledě na to, že celý parogenerátor může výt vyroben z levnějších materiálů.

Kromě těchto základních, velmi používaných parogenerátorů jsou koncepty průtočných (BN-600), článkových (A1, Phoenix, BOR-60)  a jiných parogenerátorů.

 

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout výrobu parogenerátorů v závodě Atommaš.

Zdroj: https://www.ridus.ru

1 Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..