Jaderné elektrárny jsou velmi komplexní zařízení, která jsou složena z velkého počtu různých součástek. Kromě tlakovodních reaktorů jsou i jiné koncepty, které se ukázaly jako provozuschopné a ekonomicky udržitelné. Schéma tlakovodních jaderných reaktorů je takzvané dvouokruhové (primární a sekundární okruh), jsou však koncepty, kde je pouze jediný okruh (BWR, RBMK reaktory), či naopak tříokruhové (sodíkové rychlé reaktory). Důležitým zařízením, kterým disponují dvou a tříokruhové jaderné elektrárny jsou parogenerátory, či obecně výměníky tepla.

jaderná energie - Atommaš - parogenerátory - Fotografie (sch jad) 1
Schéma dvouokruhové jaderné elektrárny (Zdroj: www.cez.cz)

Zaměříme-li se na varné reaktory, pára pohánějící turbínu je generována přímo v jaderném reaktoru, či v externí nádrži. Pára, ze které je separována vlhkost, je dopravována na turbínu, z kondenzátorů je vedena podchlazená kapalina zpět do reaktoru. Výhodou tohoto schématu je zmenšení reaktorového sálu o velmi rozměrné parogenerátory, nevýhodou je však kontaminace turbíny radioaktivní vodou a celkově vyšší nároky na těsnost všech komponent.

Při uvažování dvouokruhových a tříokruhových schémat jsou parogenerátory nezbytné komponenty, které přenáší teplo generované reaktorem do sekundárního, respektive terciálního okruhu s parní turbínou. Sodíkem chlazené reaktory mají z bezpečnostních důvodů jeden meziokruh s neaktivním sodíkem.

Parogenerátory lze rozdělit do dvou hlavních koncepcí a to na horizontální (východního typu) a vertikální (západního typu). Každý koncept má své výhody a nevýhody, pro stručnost jsou zde uvedeny pouze nejpodstatnější.

Hlavní výhodou vertikálních parogenerátorů je malá zastavěná plocha v reaktorovém sálu, na druhou stranu je jejich výroba komplikovanější a teplosměnné trubky musí být vyrobeny z kvalitnějších materiálů. Další nevýhodou je vodorovná trubkovnice, na které se usazují kaly a tím je podpořena koroze v blízkosti zavaření trubiček do trubkovnice.

Horizontální parogenerátory zabírají větší plochu v reaktorovém sálu a tím ztěžují obalení reaktorového sálu kontejnmentem. Hlavní výhodou horizontálních parogenerátorů je delší životnost, na vertikální trubkovnici se neusazují kaly, nehledě na to, že celý parogenerátor může výt vyroben z levnějších materiálů.

Kromě těchto základních, velmi používaných parogenerátorů jsou koncepty průtočných (BN-600), článkových (A1, Phoenix, BOR-60)  a jiných parogenerátorů.

 

V následující fotogalerii si můžete prohlédnout výrobu parogenerátorů v závodě Atommaš.

[ngg_images source=“galleries“ container_ids=“22″ display_type=“photocrati-nextgen_basic_thumbnails“ override_thumbnail_settings=“0″ thumbnail_width=“200″ thumbnail_height=“150″ thumbnail_crop=“1″ images_per_page=“21″ number_of_columns=“3″ ajax_pagination=“0″ show_all_in_lightbox=“0″ use_imagebrowser_effect=“0″ show_slideshow_link=“1″ slideshow_link_text=“[Show as slideshow]“ order_by=“sortorder“ order_direction=“ASC“ returns=“included“ maximum_entity_count=“500″]Zdroj: https://www.ridus.ru

O autorovi

admin

1 Comment

    Obr. 3…16.17 reaktor nádoba. Hrdla směřují a do středu pláště. VVER1200

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..