Americké obchodní konsorcium vyzívá k rychlému, rozhodnému a hmatatelnému kroku v řešení otázky úložiště použitého jaderného paliva a vysoce radioaktivního odpadu. Konsorcium požaduje obnovení úřadu Office for Civilian Radioactive Waste Management (OCRWM) a obnovení přezkumného procesu projektu úložiště. Konsorcium US Nuclear Infrastructure Council (USNIC) uvádí, že současné řešení tohoto problému se nachází ve slepé uličce, což americké daňové poplatníky stojí miliardy dolarů ročně.

jaderná energie - Americké konsorcium volá po řešení otázky jaderného odpadu - Ve světě (Yucca MT entrance 2007 NRC 460) 1
Vstup do úložiště Yucca Mountain, vyfoceno v roce 2007 (zdroj: World Nuclear News)

Za více než 30 let po přijetí zákona Nuclear Waste Policy Act (NWPA) a 18 let od doby, kdy federální vláda nesplnila své zákonné smluvní povinnosti zahájit odstraňování použitého jaderného paliva z jaderných elektráren, je státní program na nakládání s jaderným odpadem v limbu, a to především kvůli politickým důvodům, uvedla ve své zprávě skupina  USNIC Backend Working Group. V důsledku toho dnes neexistuje žádná v dohledné době realizovatelná cesta k uložení použitého jaderného paliva a vysoce radioaktivního odpadu z armádního sektoru. Současné množství použitého jaderného paliva uloženého v dočasných skladištích jaderného odpadu v lokalitách amerických jaderných elektráren přitom přesahuje 75 000 tun.

„Neschopnost vlády v této oblasti stojí americké daňové poplatníky miliardy dolarů ročně,“ uvedla pracovní skupina ve své zprávě publikované v minulém týdnu. Skupina odhaduje, že neschopnost federální vlády již americké daňové poplatníky – jenom od doby, kdy bývalý prezident Obama zrušil projekt úložiště Yucca Mountain – stala 11 miliard dolarů, celkově pak 25 miliard dolarů.

Neschopnost vlády vyřešit konec jaderného palivového cyklu má nepříznivý dopad na potenciální roli jaderné energetiky na americkém energetickém mixu, uvedla skupina s tím, že neexistující projekt konečného uložení použitého jaderného paliva je jedním z faktorů, který stojí za složitým zajišťováním financování pro nové jaderné projekty, licenční zpoždění a státní zákazy na výstavbu nových jaderných elektráren. „Pokračující patová situace poškozuje americké mezinárodní postavení v oblastech jaderné bezpečnosti a nešíření jaderných zbraní,“ uvedla skupina.

„Je naprosto jasné, že k obnovení komplexního programu pro řešení otázky jaderného odpadu a použitého jaderného paliva je nutné provést zásadní a rychlé kroky. Stát má zákonný a smluvní závazek k uložení použitého jaderného paliva z naplňujících se meziskladů v jaderných lokalitách. Stát by se tak měl postarat o konec jaderného palivového cyklu a zároveň o usnadnění výstavby nových jaderných elektráren s cílem podpořit americkou energetickou nezávislost, pracovní trh, export technologií, ochranu klimatu a energetickou bezpečnost země,“ uvedla skupina.

Skupina tak navrhuje reformu programu, která by řešila souhrnný přístup včetně projektu úložiště Yucca Mountain, konsolidaci dočasných řešení uskladnění použitého jaderného paliva, infrastrukturu nutnou k jeho transportu, výzkumné a rozvojové projekty v oblasti konce jaderného palivového cyklu, jako je například recyklace a pobídky pro hostitelské komunity.

Obnovení projektu Yucca Mountain

Lokalita Yucca Mountain ve státě Nevada je již od roku 1987 zamýšlena jako konečné úložiště použitého jaderného paliva a vysoce radioaktivního odpadu. V roce 2008 předložilo americké ministerstvo energetiky žádost o stavební licenci pro projekt Yucca Mountain k regulačnímu úřadu Nuclear Regulatory Commission (NRC). Americká vláda ale následně rozhodla o zrušení projektu, přičemž s vypracováním alternativního řešení pověřila komisi Blue Ribbon Commission.

Pracovní skupina USNIC volá po dokončení environmentálních a bezpečnostních přezkumů ohledně projektu Yucca Mountai s cílem dokončení licenčního procesu a provedení konečného rozhodnutí, zda se projekt nakonec bude nebo nebude realizovat.

V průběhu dokončování licenčního procesu by měly být rovněž konsolidovány praktiky dočasného skladování použitého jaderného paliva, uvedla skupina. „Konsolidovaná dočasná skladiště ale v žádném případě nejsou náhražkou za permanentní geologické úložiště, avšak poskytují potenciální výhody v rámci komplexního integrovaného programu pro nakládání s použitým jaderným palivem,“ dodala skupina. Do maximální možné míry by pak měl být využit soukromý sektor, a to především v oblastech řešení různých přidružených infrastrukturních projektů a v oblasti transportu použitého jaderného paliva a vysoko radioaktivního jaderného odpadu.

„Přestože posledních několik let bylo řešení otázky naložení s použitým jaderným palivem zaseknuto v politické pasti, tato situace nemůže zůstat donekonečna. Je tak na čase, aby se nový prezidentský úřad spojil s kongresem a společně obnovily vedoucí roli Spojených států v bezpečném a zodpovědném využívání jaderné energie,“ uzavírá zpráva skupiny.

USNIC je obchodní konsorcium, které se zasazuje o nové jaderné elektrárny a globální zapojení amerického jaderného průmyslu.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..