Kazašský institut Institute of Nuclear Physics zavedl „výrazné“ úpravy a vylepšení pro zvýšení bezpečnosti svého výzkumného reaktoru – k tomuto závěru dospěla mise s názvem Integrated Nuclear Safety Assessment of Research Reactors (INSARR) Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). Tým agentury MAAE hodnotil komplexní bezpečnostní programy u lehkovodního reaktoru zvaného WWR-K, včetně zlepšení bezpečnosti systémů reaktoru i výcvikového a kvalifikačního programu pro zaměstnance.

jaderná energie - Agentura MAAE uznává pokrok v bezpečnosti kazašského výzkumného reaktoru - Ve světě (Alatau research reactor 460 P Chakrov Institute of Nuclear Physics) 1
Výzkumný reaktor WWR-K (zdroj: World Nuclear News)

Reaktor s instalovaným výkonem 6 MWe, jenž se nachází v pohoří Alatau – poblíž města Almaty, se využívá pro výrobu lékařských a průmyslových radioizotopů, vědecký výzkum a testování jaderných materiálů pro průmyslové využití. Do provozu byl uveden v roce 1967, kdy byl vysoce obohacený uran typicky používaným palivem pro vědecké experimenty. Program pro konverzi reaktoru WWR-K k využívání nízko obohaceného uranu započal v roce 2008 s repatriací použitého paliva s vysoce obohaceným uranem. Reaktor WWR-K byl odstaven v roce 2015 za účelem realizace řady úprav na reaktoru pro umožnění konverze, které byla dokončena v minulém roce.

„Výzkumný reaktor nyní po hlavních úpravách a rekonstrukci, která zahrnovala konverzi z využívání vysoko obohaceného uranu na nízko obohacený uran, začíná novou fázi provozu. Díky úpravám tak reaktor bude moc dále sloužit vědě a národní ekonomice,“ uvedl Yergazy Kenzhin, generální ředitel kazašského institutu. Doporučení, která poskytla přezkumná mise agentury MAAEE, pomohou zajistit další soustavné zlepšování bezpečnosti, dodal.

Tým poznamenal, že implementace doporučení z předchozí INSARR mise v roce 2008 zahrnovala opatření související se systémy řízení, školení i kvalifikaci pracovníků a radiační ochranu. Její vůdce, David Sears, sdělil, že během této mise byly poskytnuty další doporučení v oblasti bezpečnostní analýzy, řízení stárnutí, bezpečnosti experimentů a havarijní připravenosti.

Mise byla provedena v období mezi 27. únorem a 3. březnem letošního roku.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..