Zahájení komerčního provozu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Vogtle bylo posunuto na prosinec roku 2019, respektive září roku 2020, oznámila dne 22. února letošního roku společnost Southern Company. Termíny spuštění nových bloků tak byly oproti dosavadním plánům posunuty o půl roku, respektive o tři měsíce.

jaderná energie - Zprovoznění JE Vogtle opět posunuto - Nové bloky ve světě (Vogtle 3 equipment hatch Feb 2017 Georgia Power 460) 1
Konstrukční práce na třetím bloku JE Vogtle (zdroj: World Nuclear News)

Při oznamování finančních výsledků za čtvrté čtvrtletí finančního roku 2016 generální ředitel společnosti Southern Company Thomas Fanning uvedl, že hlavní dodavatel elektrárny, společnost Westinghouse, firmě Southern Company dodal aktualizovaný harmonogram, který obsahuje nová data uvedení do provozu třetího a čtvrtého bloku JE Vogtle. Společnost Southern Company nyní přezkoumává harmonogram, aby potvrdila, že nové termíny odrážejí očekávání společnosti. Fanning podotkl, že na nový harmonogram se ještě bude vztahovat rozpočtové schválení státní komise státu Georgie – Public Service Commission (PSC) – z prosince roku 2016.

Dosud se očekávalo, že třetí blok jaderné elektrárny Vogtle do provozu vstoupí v polovině roku 2019, přičemž čtvrtý blok ho měl následovat v polovině roku 2020. Zkušenosti získané během výstavby třetího bloku jsou aplikovány na stavbu čtvrtého bloku, což zvyšuje produktivitu práce, uvedla firma. Zprovoznění čtvrtého bloku tak mohlo být odloženo o kratší časový úsek než zprovoznění třetího bloku.

Majitel společnosti Westinghouse – japonská korporace Toshiba – v lednu letošního roku oznámil, že přezkoumá své zahraniční jaderné divize, přičemž podle Fanninga tak Toshiba pečlivě monitorovala status obou společností (Westinghouse a Southern Company).

„Státní komise PSC nařídila dokončení obou bloků jaderné elektrárny Vogtle do konce roku 2020. V současné době se nám daří zlepšovat produktivitu prací a tak věříme, že se nám tuto lhůtu podaří splnit,“ uvedl Fanning.

Fanning dále upozornil, že zákazníci i akcionáři společnosti Southern Company budou ochráněni před nárůstem nákladů spojených s prodloužením výstavby elektrárny, neboť společnost má s firmou Westinghouse podepsaný kontrakt s fixními cenami.

V jaderné elektrárně Vogtle, která se nachází nedaleko města Waynesboro, se staví dva bloky s tlakovodními reaktory AP1000 od americké společnosti Westinghouse. Největší podíl v projektu má dceřiná firma společnosti Southern Company – Georgia Power (45,7 %), dalšími investory projektu jsou: společnost Oglethorpe Power (30 %), firma MEAG Power (22,7 %) a město Dalton (1,6 %). Výstavba třetího bloku elektrárny začala v březnu roku 2013, čtvrtý blok se začal stavět v listopadu téhož roku. Bloky budou po svém dokončení provozovány společností Southern Nuclear Operating Company, která provozuje i první dva bloky elektrárny – rovněž s tlakovodními reaktory.

Ve Spojených státech se staví další dva bloky AP1000 také v jaderné elektrárně VC Summer ve státě Jižní Karolína. Tyto bloky mají být dokončeny rovněž v roce 2020. Také Čína staví bloky s americkými reaktory AP1000, konkrétně dva v jaderné elektrárně San-men (pinyin: Sanmen) a dva v jaderné elektrárně Chaj-jang (Haiyang). První blok JE San-men a první blok JE Chaj-jang mají do provozu vstoupit už v tomto roce.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..