Japonská společnost Tohoku Electric Power Company odložila předpokládaný termín dokončení stavebních úprav, které mají za cíl zvýšit bezpečnost druhého bloku jaderné elektrárny Onagawa a prvního bloku jaderné elektrárny Higashidori provozovaných touto společností. Práce musejí být dokončeny ještě před tím, než budou bloky znovu uvedeny do provozu.

jaderná energie - Zpoždění v bezpečnostních úpravách jaderných elektráren společnosti Tohoku - Ve světě (457745322) 1
JE Onagawa (zdroj: Getty Images)

Společnost Tohoku požádala japonský regulační úřad Nuclear Regulation Authority (NRA) o bezpečnostní posouzení druhého bloku jaderné elektrárny Onagawa a prvního bloku jaderné elektrárny Higashidori v prosinci roku 2013, respektive v červnu roku 2014. Tato posouzení mají potvrdit, že bloky splňují nové bezpečnostní normy zavedené po nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se udála v roce 2011. Konečná posouzení ale mohou proběhnout až poté, co budou dokončeny dodatečné stavební úpravy, které mají zvýšit bezpečnost bloků. Na obou zmiňovaných blocích společnost tyto úpravy původně plánovala dokončit do dubna letošního roku.

Dne 7. února ale společnost oznámila, že byla donucena přehodnotit stavební harmonogramy, především kvůli tomu, že bezpečnostní inspekce úřadu NRA zabraly více času, než společnost původně předpokládala.

Inspekce, které mají potvrdit shodu s regulačními požadavky, na druhém bloku JE Onagawa s varným reaktorem o výkonu 796 MWe plynule pokračují, uvedla společnost. Konstrukční ochrany jaderné elektrárny Onagawa proti zemětřesením a vlnám cunami, již byly prošetřeny v zásadě s kladným výsledkem. Avšak inspekce zaměřené na samotnou elektrárnu prováděné současně i na dalších blocích s varnými reaktory dalších společností postupují pomaleji, než společnost původně očekávala.

Podle nynějších odhadů tak firma plánuje dokončení stavebních úprav na druhém bloku JE Onagawa v druhé polovině fiskálního roku 2018, tedy mezi říjnem roku 2018 a březnem roku 2019.

Regulační inspekce na prvním bloku jaderné elektrárny Higashidori s varným reaktorem o výkonu 1067 MWe mají pak podle společnosti zabrat ještě více času, a to především proto, že vyhodnocení tektonických zlomů v areálu elektrárny trvalo déle, než firma čekala. „Mezitím se budeme snažit implementovat zkušenosti získané při restartu dalších bloků, které jsou v pokročilejší fázi procesu, do naší práce na konstrukčních a stavebních změnách,“ dodala firma.

Stavební práce na prvním bloku JE Higashidori mají být podle současných plánů dokončeny ve fiskálním roce 2019 – tedy mezi dubnem 2019 a březnem 2020.

Inspekcemi posuzujícími shodu s novými regulačními pravidly prošlo do dnešního dne celkem pět japonských jaderných bloků, které tak mohly obnovit provoz. Dalších 19 jaderných bloků, včetně druhého bloku JE Onagawa a prvního bloku JE Higashidori, procesem restartu prochází.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..