Zastupitelé Kraje Vysočina dne 7. února podpořili záměr na dostavbu jednoho až dvou nových jaderných bloků v Jaderné elektrárně Dukovany. Dále požadují uspíšení přípravy těchto projektů. S usnesením souhlasilo všech 41 přítomných členů zastupitelstva. Hana Konvalinková, krajská předsedkyně Strany zelených, jež vystoupila jako host, požadovala, aby se kraj zároveň připravoval na variantu uzavření dukovanské elektrárny. Za její návrh se však nikdo ze zastupitelstva nepostavil.

jaderná energie - Zastupitelé Kraje Vysočina jednohlasně podpořili dostavbu JE Dukovany - Nové bloky v ČR (01 dukovany) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Hejtman Jiří Běhounek (ČSSD) připomněl, že názor krajského zastupitelstva je na tuto problematiku jednotný řadu let a uvedl: „Je potřeba, aby v uvedené lokalitě ta diskutovaná výstavba jednoho, nebo případně dvou bloků byla realizována.“

Podpora dalšímu provozu JE Dukovany v debatě byla vyslovena zástupci komunistů, lidovců i ODS. Za iniciativu kraje vyjádřil dík zastupitel za ČSSD a místostarosta Třebíče Vladimír Malý. Dále vysvětlil: „Protože pro naše město i pro celý region, pokud by došlo k uzavření elektrárny Dukovany, tak by to mělo katastrofický důsledek.“ Elektrárna je významným zaměstnavatelem, také jsou na ni navázány další firmy.

Konvalinková sdělila: „Podle mého názoru kraj zcela nekriticky podporuje jedno jediné řešení.“ Rovněž uvedla, že podle jejího názoru není jisté, zda bude prodloužen provoz starých bloků, a to z technických, bezpečnostních i ekonomických důvodů, a také zda dojde na stavbu bloků nových. Doplnila: „V současné době se ve světě více jaderných elektráren uzavírá, než kolik se jich staví.“ Její návrh, aby kraj nechal vypracovat strategický adaptační plán regionu pro případ uzavření elektrárny, však zůstal bez odezvy.

V dukovanské elektrárně se nachází čtyři výrobní bloky, které byly zprovozněny mezi lety 1985-1987. Skupina ČEZ uvádí, že bloky by měly být technicky připraveny na dalších 20 let provozu, poté by měly být nahrazeny jedním až dvěma novými bloky. Definitivní rozhodnutí o stavbě dalších bloků v JE Dukovany však zatím nepadlo, a to hlavně kvůli nevyjasněným zdrojům financování.

Kraj Vysočina je od loňských voleb veden sociálními demokraty s hnutím ANO, ODS a Starosty pro Vysočinu. Další místa v zastupitelstvu mají lidovci, komunisté a koalice SPD a SPO.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..