Skupina ČEZ nechá přepravit z Jaderné elektrárny Dukovany do Plzně k výrobci stator generátoru, jenž váží 174 tun. Tento transport je potřebný kvůli podrobné servisní kontrole stroje důležité pro udržení jeho maximální životnosti, uvedl dne 13. února ČTK tiskový mluvčí JE Dukovany Jiří Bezděk.

jaderná energie - Z JE Dukovany poveze skupina ČEZ do Plzně stator generátoru vážící 174 tun - V Česku (01 dukovany 1) 1
JE Dukovany (zdroj: cez.cz)

Náklad vyjede od elektrárny v úterý kolem 19 hod. Do Plzně by se měl po silnicích dostat v pátek nad ránem. Zpět do elektrárny se má zařízení vrátit 23. března. Podle mluvčího si přeprava vyžádá mimořádná technická, bezpečnostní a dopravní opatření.

Délka nákladu je 8 metrů, šířka 4,4 metru a výška 5 metrů. Po silnicích se bude pohybovat hlavně v nočních hodinách. Bezděk uvedl: „Největším úskalím na cestě jsou kruhové objezdy a mostní konstrukce.“ Průjezd kritickými úseky silnic budou sledovat odborníci.

Kontrola stroje – včetně přepravy – bude společnost stát 9 milionů korun. Bezděk poznamenal: „Jedná se o jednu z plánovaných činností realizovaných během právě probíhající odstávky prvního bloku.“ Odborníci plzeňské firmy Brush budou prověřovat mechanické, elektrické i magnetické vlastnosti generátoru, jenž podle mluvčího šest let spolehlivě sloužil. Doplnil: „Kontroly spočívají v provozních zkouškách, které nelze provést přímo v elektrárně.“

V dukovanské elektrárně se nachází celkem osm generátorů, které byly kvůli zvyšování výkonu elektrárny před několika lety obnoveny. Generátory pro první výrobní blok elektrárny byly vyrobeny v roce 2011, v témž roce byly zprovozněny. Podrobnou kontrolou projde jen jeden z nich.

Těžký stroj byl naložen a zajištěn proti poškození už během pondělí. Mluvčí Bezděk uvedl: „Vinutí statoru bylo naplněno inertním plynem, byly instalovány silikonové vaky a vyrobeny speciální kryty.“ Následně byl náklad pracovníky obalen hliníkovou ochrannou fólií a hermeticky utěsněn.

Trasa transportu vede převážně po silnicích I. a II. třídy. V noci z úterý na středu náklad pojede od elektrárny přes Třebíč, Jihlavu a Havlíčkův Brod do Středočeského kraje. Zde jeho cesta povede i přes města Čáslav a Kolín. Nad ránem bude souprava odstavena v Sadské. Během další noci bude souprava pokračovat směrem přes středočeská města Mělník, Slaný a Řevničov do Lubence v Ústeckém kraji. Odstavena bude čtyři hodiny nad ránem v Bochově v Karlovarském kraji. Poslední noc transport pojede přes města Kozlov, Bezvěrov a Kozolupy směrem k Plzni. V cíli by měl náklad být v pátek kolem 02:30 h.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..