Realizace rusko-indického projektu na výstavbu třetího a čtvrtého bloku jaderné elektrárny Kudankulam má začít již brzy, uvedl jeden z vysokých představitelů projektu Kudankulam Nuclear Power Project deníku Tirunelveli dne 24. ledna letošního roku. „První blok elektrárny dosud vyrobil již více než 13 TWh elektřiny, zatímco druhý blok elektrárny dosáhl v polovině ledna plného výkonu,“ uvedl ředitel elektrárny R. S. Sundar.

jaderná energie - Výstavba třetího a čtvrtého bloku JE Kudankulam má začít již brzy - Nové bloky ve světě (Kudankulam Power Project) 1
JE Kudankulam (zdroj: idrw.org)

Sundar dále uvedl, že před uvedením druhého bloku do komerčního provozu na něm nyní probíhají ještě další testy. „S druhým blokem jaderné elektrárny Kudankulam v komerčním provozu dosáhnou celkové jaderné kapacity Indie na 6 780 MWe,“ dodal. V lokalitě budoucího třetího a čtvrtého bloku elektrárny bylo mezitím dosaženo značného pokroku na přípravných pracích pro výstavbu.

„Již velmi brzy budeme moci přistoupit k prvnímu odlití betonu základové desky reaktorů třetího a čtvrtého bloku, což je považováno za oficiální začátek výstavby,“ uvedl. Na rozvoj infrastrukturních projektů souvisejících s výstavbou elektrárny byly nedávno místní komunitě uvolněny 2 miliony dolarů.

Sundar rovněž zmínil bytový program pro zaměstnance elektrárny, na jehož první fázi bylo uvolněno 2,5 milionů dolarů.

Kromě dvou provozovaných reaktorů se v jaderné elektrárně Kudankulam plánuje výstavba dalších čtyř jaderných bloků. Na workshopu zaměřeném na jadernou energetiku, reaktorové technologie a provozní a radiační bezpečnost Sundar novinářům řekl, že víc než šest reaktorů se v elektrárně neplánuje. Každý blok bude mít podle Sundara vlastní zařízení na skladování použitých palivových souborů na dobu sedmi let. V budoucnu bude v areálu elektrárny vybudován dočasný mokrý sklad palivových soborů, ve kterém bude použité jaderné palivo uloženo ve střednědobém časovém horizontu.

Na prvním bloku elektrárny se v současné době zaměstnanci připravují na druhou výměnu jaderného paliva, která má proběhnout v následujících dvou měsících.

Zdroje: Indianexpress, idrw.org

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..