Z jaderné elektrárny Flamanville nacházející se na západu Francie byl dne 9. února dopoledne ohlášen výbuch, při kterém se podle místních úřadů lehce zranilo pět lidí. Incident byl do hodiny vyřešen a obešel se bez úniku jaderného materiálu. Elektrárna je na pobřeží u města Flamanville.

jaderná energie - Výbuch ve francouzské JE Flamanville byl bez úniku radiace - Ve světě (BN SA574 2WRFl OR 20170209073918) 1
JE Flamanville (zdroj: wsj.com)

Mluvčí Úřadu departementu Manche Jacques Witkowski oznámil, že v elektrárně vybuchl větrák. V den incidentu v 11:00 h uvedl: „Nebyl v jaderné zóně a vše už skončilo. Záchranáři odjíždějí.“ Výbuch byl slyšen kolem desáté hodiny. Witkowski dodal: „Je to technická, nikoli jaderná nehoda. Nebyla vážná.“

Úřady uvedly, že na místě vznikl požár a objevil se kouř, jímž se přiotrávilo pět lidí. Jeden ze dvou místních reaktorů byl po explozi odstaven.

Elektrárna je ve vlastnictví energetické firmy EDF, nachází se v ní dva tlakové reaktory z let 1986 a 1987. Každý z nich vyrábí 1,3 GW elektřiny. V lokalitě se staví třetí reaktor, jenž má být dokončen v příštím roce.

Nehoda postihla před třemi lety i nejstarší francouzskou jadernou elektrárnu u obce Fessenheim. Její dva jaderné reaktory byly tehdy dočasně odstaveny z provozu. U prvního byla zjištěna netěsnost v potrubním přívodu vody, hned poté byl odstaven. Druhý blok ho následoval o pár dny, když se náhodně uzavřel ventil, který kontroluje přívod páry do generátoru turbíny, což způsobilo automatické zastavení provozu.

Vloni byla Francie vyzvána německým ministerstvem životního prostředí, aby JE Fessenheim uzavřela. Německý deník Süddeutsche Zeitung k tomu incidentu napsal, že nehoda v elektrárně byla vážnější, než se uvádělo. Francie plánuje uzavřít tuto elektrárnu po roce 2018.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..