Národní archiv záznamů spojených s historií a vývojem britského civilního jaderného průmyslu byl otevřen veřejnosti poprvé dne 14. února. Archiv, který se nachází v lokalitě Caithness ve Skotsku, je financován úřadem Nuclear Decommissioning Authority (NDA).

jaderná energie - Ve Skotsku byl otevřen britský národní archiv jaderné energetiky - Ve světě (Nucleus national nuclear archive 460 NDA) 1
Nový britský jaderných archiv (zdroj: World Nuclear News)

Tento archiv byl postaven v návaznosti na zákonné povinnosti úřadu NDA vůči správě veřejných záznamů, jejich udržení v bezpečí a zajištění jejich zpřístupnění veřejnosti a jaderné komunitě.

Úřad NDA začal v rámci projektu hledat jednotné sídlo pro všechny relevantní materiály – záznamy, plány, fotografie, návrhové kresby i další údaje a informace – v roce 2005, po vyhodnocení možností a nákladů. Lokalita  Caithness – ve které žije 2 000 lidí podílejících se na vyřazovacích pracích v nedaleké oblasti Dounreay – byla vybrána jako konečné místo pro archív v hodnotě 20 milionů eur. Likvidace jaderné elektrárny Dounreay má být podle plánů dokončena v roce 2030.

Úřad NDA uvedl, že projekt trvající nejméně pět let nyní probíhá za účelem sesbírání mnoho tisíců záznamů z míst po celém Spojeném království pro jejich následný převoz do archivu s názvem Nucleus (the Nuclear and Caithness Archive).

Archiv bude zahrnovat materiál ze stovek tisíc krabic, které se nashromáždily v průběhu desetiletí v lokalitách Sellafield, Dounreay, z oblastí společnosti Magnox, Harwell, Winfrith a dalších jaderných zařízení, která mají naplánovanou následovnou demolici. Mezitím je velké množství dalšího materiálu také uchováváno v obchodních skladech v odstavených lokalitách.

Instalováno bylo již téměř 26 kilometrů regálů v zabezpečených prostorech k uložení materiálů a zajištění jejich ochrany a uchování. Materiály budou katalogizovány, indexovány a uloženy v pečlivě kontrolovaném prostředí – kde bude udržována stabilní vlhkost a teplota, aby se minimalizovalo potenciální riziko poškození.

Úřad NDA sdělil, že probíhají diskuze se širším jaderným průmyslem, včetně ministerstva obrany, vývojářů nových jaderných zařízení a provozovatelů britské flotily jaderných elektráren – za účelem konsolidace všech jejich záznamů do archivu Nucleus.

Archiv bude rovněž fungovat jako centrální úložiště pro detailní záznamy radioaktivních odpadů spojené s plánovaným geologickým úložištěm ve Spojeném království. Tyto záznamy, uvedl úřad, musejí být zachovány po mnoho generací.

Předseda úřadu NDA Stephen Henwood řekl: „ Dnes začínáme novou kapitolu v důležité roli oblasti Caithness, kterou hraje v britské historii jaderné energetiky. Po mnoho desetiletí byla oblast Dounreay v čele vývoje britského a světového jaderného průmyslu a nyní bude zdejší archiv Nucleus uchovávat všechny znalosti a chránit je pro budoucí generace.“ 

Výkonný ředitel úřadu NDA John Clarke prohlásil: „Napříč Spojeným královstvím, ve více než 17 oblastech, jsme získali velké množství významných a cenných záznamů, některé sahají až do čtyřicátých let minulého století. Nyní máme archiv Nucleus, zajistili jsme, že tyto informace jsou dostupné, chráněné a spravované efektivně pro daňové poplatníky.“

Oficiální slavnostní otevření archivu Nucleus – který bude zaměstnávat asi 20 lidí včetně archivářů, odborníků na skladování a podpůrného personálu – se bude konat později v letošním roce. 

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..