Společnost Tokyo Electric Power (Tepco), provozovatel havarované jaderné elektrárny Fukušima Dajiči, je optimistický ohledně průlomu v průběhu likvidačních prací na elektrárně poté, co nové obrázky pořízené pod reaktorem zničeného druhého bloku odhalily pravděpodobně roztavené palivové soubory. Fotografické a video záběry z dálkově ovládané kamery odhalily černé hrudkovité útvary na drátěné mříži pod tlakovou nádobou reaktoru. Při nehodě v jaderné elektrárně Fukušima Dajiči, která se stala v březnu roku 2011, se roztavily jádra celkem tří zdejších reaktorů.

jaderná energie - V JE Fukušima Dajiči bylo pravděpodobně lokalizováno roztavené jaderné palivo - Ve světě (3350) 1
JE Fukušima (zdroj: theguardian.com)

Jestliže se nálezy skutečně potvrdí, mohlo by to po mnoha zpožděních, marných pokusech a únicích radioaktivní vody vydláždit společnosti Tepco cestu k odstranění roztaveného paliva. Předchozí pokusy použít dálkově ovládané roboty k nalezení roztaveného paliva byly neúspěšné, neboť zařízení byla silným zářením poškozena. Technici společnosti Tepco lokalizovali černé útvary pomocí dálkově ovládané kamery upevněné na konci 10,5 metrů dlouhého teleskopického ramene, uvedla místní média. Podle novináře Asahi Shimbuna plánuje společnost Tepco příští měsíc k útvarům v druhém bloku elektrárny vyslat speciálního robota ve tvaru štíra vybaveného kamerami, teploměry a zařízením na měření radiace.

Poté co bude mít společnost Tepco dostatečné informace o stavu jaderného paliva v reaktorech, vývoj technologií na jeho odstranění by se měl zrychlit. Přestože s nalezením roztaveného paliva učinila společnost Tepco další významný krok vpřed, likvidační práce na jaderné elektrárně Fukušima zůstávají rozsáhlým a složitým projektem. Japonská média již dříve informovala, že plány na odstranění použitých palivových souborů z reaktorové budovy třetího bloku byly odloženy, zatímco likvidace celé elektrárny má zabrat nejméně 40 let.

V prosinci minulého roku japonská vláda oznámila, že odhadované náklady na likvidaci elektrárny, dekontaminaci okolí, uložení radioaktivních odpadů a vyplácení kompenzací se zvýšily na 187 miliard dolarů, což představuje téměř dvojnásobek vůči odhadům z roku 2013.

Zdroj: Nuclear Engineering International

O autorovi

admin

2 Comments

    K robotickému ukládání radioaktivních odpadů do speciálních kontejnerů lze k odstínění využít vhodných přírodních zeolitů jako výstelky. Zdrojem mohou být tamní sopečné vyvřeliny.

    Připravila se cesta pro robota do vnitřních prostor kontejnmentu až do nitra podstavce pod reaktorovou nádobou. Ukázalo se, že zařízení pro ovládání kontrolních tyčí a řada dalších komponent zůstala na původních místech. Jsou vidět značná poškození a změny na roštu podlážky, která umožňuje přístup k tomuto zařízení. Pozorují se místa, kde uvnitř podstavce kape voda. Velmi důležité je, že během celé akce nedošlo k narušení těsnosti kontejnmentu, nedošlo ke změnám teplot reaktorové nádoby i kontejnmentu a efektivity jejich chlazení. Zároveň nedošlo k úniku radioaktivních látek a ´byla zachována hermetičnost vnitřních prostor kontejnmentu.

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..