Francouzská společnost Areva a čínská korporace China National Nuclear Corporation (CNNC) podepsaly rámcovou dohodu o průmyslové a obchodní spolupráci v oblasti jaderného palivového cyklu.

jaderná energie - Společnosti Areva a CNNC uzavřely partnerství v oblasti palivového cyklu - Ve světě (Areva CNNC February 2017 460 CNNC) 1
Podpis dohody (zdroj: World Nuclear News)

Dohoda byla podepsána v Pekingu dne 21. února předsedou společnosti CNNC Wangem Šou-ťünem (pinyin: Wang Shoujun) a Philippem Knochem, generálním ředitelem společnosti New Areva, jejíž součástí divize společnosti Areva v oblasti jaderného palivového cyklu před prodejem jejího reaktorového businessu společnosti EDF. Při podpisu byl přítomen také čínský premiér Li Kche-čchiang (pinyin: Li Keqiang) a francouzský premiér Bernard Cazeneuve.

Společnost CNNC prohlásila: „Podpis rámcové dohody představuje komplexní spolupráci mezi společnostmi CNNC a New Areva v oblasti celého průmyslového řetězce jaderného palivového cyklu.“

Společnost Areva uvedla, že dokument „podporuje probíhající průmyslová jednání“ mezi společnostmi New Areva a CNNC, zejména ohledně výstavby čínského zařízení pro přepracovávání použitého paliva. Tato dohoda „otevírá nové průmyslové a obchodní příležitosti pro obě strany“.

Kapitál společnosti New Areva „zůstává otevřený“ pro investici ze strany společnosti CNNC. Tato investice, sdělila Areva, by byla ve stejném rámci jako dokončené dohody se společnostmi Mitsubishi Heavy Industries (MHI) a Japan Nuclear Fuel Limited (JNFL). V minulém měsíci se dohodly společnosti MHI a JNFL na hlavních podmínkách jejich akvizic ve výši 5% podílu v aktivitách společnosti Areva v oblasti palivového cyklu v hodnotě 250 milionů eur.

Nejnovější dohoda s korporací CNNC „je klíčovým krokem v prohlubování spolupráce v oblasti civilní jaderné energetiky mezi Francií a Čínou,“ prohlásila společnost Areva.

V březnu roku 2014 bylo vydáno společné prohlášení francouzského prezidenta Francoise Hollanda a čínského prezidenta Sia Ťin-pchinga (pinyin: Xi Jinping), ve kterém bylo uvedeno, že se oba představitelé zavazují k podpoře „průmyslu a institucí“ z obou zemí za účelem pokročení v úsilí o spolupráci v oblasti celého jaderného palivového cyklu, včetně bezpečnosti jaderných elektráren, recyklace použitého paliva, nových stavebních projektů a těžby uranu.

Řada dohod o jaderné spolupráci mezi Čínou a Francií byla podepsána v červenci roku 2015. Mezi dohodami byla i jedna mezi společnostmi Areva a CNNC ohledně spolupráce v oblasti jaderného palivového cyklu, která zahrnovala získávání a konverzi uranu, výrobu zirkonových palivových souborů, vyřazování z provozu a likvidaci jaderných elektráren, a přepravu a recyklaci použitých palivových souborů. Rovněž bylo podepsáno memorandum o porozumění mezi společnostmi Areva a CNNC, jenž „značí nový krok vpřed v čínském projektu pro zařízení ke zpracování a recyklaci použitého paliva“.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..