Japonská společnost Toshiba bude mít ve své americké jaderné divizi odpisy ve výši 712,5 miliardy jenů (160 miliard korun). Firma rovněž dne 14. února oznámila, že Šigenori Šiga – předseda její správní rady – v rámci převzetí zodpovědnosti za vzniklé ztráty odstoupí ze své funkce. Společnost Toshiba v současné době předpokládá, že za finanční rok do konce března vykáže čistou ztrátu 390 miliard jenů (87,5 miliardy korun). V dřívější prognóze počítala firma s celoročním ziskem. Jeho hodnotu odhadovala na 145 miliard jenů.

jaderná energie - Společnost Toshiba bude stažena do ztráty rozsáhlými odpisy u jaderných aktivit - Ve světě (Toshiba logo) 1
Logo společnosti Toshiba (zdroj: europaplus.com.ua)

Podnik měl dne 14. února v ranních hodinách zveřejnit výsledky hospodaření za třetí finanční čtvrtletí. Nakonec však na poslední chvíli oznámil odklad prezentace výsledků, a to kvůli problémům s auditem. Akcie podniku na tuto skutečnost reagovaly prudkým poklesem, jejich cena uzavřela obchodování na burze v Tokiu se ztrátou 8 %.

Společnost Toshiba prohlásila, že auditoři zpochybnili způsob, jakým její americká jaderná divize Westinghouse zaúčtovala převzetí společnosti Chicago Bridge & Iron (CB&I). Dále firma dodala, že se snaží získat od regulačních úřadů povolení, aby mohla čtvrtletní výsledky zveřejnit až dne 14. března.

Později společnost zveřejnila odhady zisku na první tři čtvrtletí a také na celý finanční rok i rozsah odpisů u jaderných aktivit ve Spojených státech. Upozornila však, že tyto údaje ještě nebyly schváleny auditory.

Již koncem prosince Toshiba varovala, že bude muset kvůli své divizi Westinghouse zaúčtovat rozsáhlé odpisy. Investoři z tohoto důvodu napjatě čekali na dnešní zveřejnění čtvrtletních výsledků podniku – aby zjistili jejich přesnou výši.

Zdroj: ČTK

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..