Společnost Kansai Electric Power Company předložila pozměňovací návrh k likvidačním pracím pro odstavený první a druhý blok její jaderné elektrárny Mihama, která se nachází v japonské prefektuře Fukui.

jaderná energie - Společnost Kansai pozměnila plány likvidačních prací na JE Mihama - Back-end (Mihama NPP 400 NRA) 1
JE Mihama (zdroj: World Nuclear News)

První a druhý blok JE Mihama patřily mezi pět reaktorů, které byly oficiálně vyřazeny z provozu v dubnu roku 2015. Společnost Kansai v únoru loňského roku předložila své plány na likvidační práce pro oba bloky k regulačnímu úřadu Nuclear Regulation Authority (NRA) ke schválení. Její plány identifikovaly budovy a zařízení, které mají být demontovány, a harmonogram pro dokončení prací.

V té době společnost Kansai očekávala, že likvidační práce na prvních dvou blocích jaderné elektrárny Mihama zaberou kolem 30 let. Jedná se o tlakovodní reaktory s instalovaným výkonem 340 MWe, respektive 500 MWe, které byly v provozu již od počátku 70. let 20. století.

Společnost Kansai dne 10. února uvedla, že předložila pozměněnou verzi svého plánu. Po zpětné vazbě od regulačního úřadu NRA na její původní plán společnost doplnila části, které potvrzují, že likvidační práce na prvním a druhém bloku JE Mihama nebudu narušovat bezpečný provoz třetího výrobního bloku. Kromě toho použité palivo skladované v lokalitě elektrárny by nemělo být poškozeno v případě ztráty chladicí vody v bazénech pro skladování paliva, doplnila společnost.

Loni v listopadu úřad NRA schválil prodloužení provozní licence pro třetí blok jaderné elektrárny Mihama, ve kterém je v provozu tlakovodní reaktor s výkonem 780 MWe, a to až do roku 2036. Třetí blok JE Mihama byl třetím japonským blokem, kterému byla podle revidovaných předpisů udělena licence pro prodloužení provozu, jež umožní jeho provoz nad původních 40 let. Tento blok následoval první a druhý blok jaderné elektrárny Takahama – také společnosti Kansai, které obdržely schválení úřadu NRA v červnu minulého roku.

Společnost Kansai v březnu roku 2015 oznámila, že se rozhodla trvale vyřadit z provozu první a druhý blok JE Mihama. Oba bloky byly společně s dalšími japonskými reaktory nečinné v návaznosti na nehodu v JE Fukušima Dajiči v roce 2011. Společnost se tak rozhodla, že bude jednodušší trvale bloky odstavit, než se snažit získat povolení pro jejich restart. Její rozhodnutí následovalo vyhodnocení prací potřebných k zajištění požadavků zavedených úřadem NRA v červenci 2013, které musí bloky splňovat. Dalšími reaktory, které potkal stejný osud, jsou: první blok jaderné elektrárny Tsuruga patřící společnosti Japan Atomic Power Company; první blok JE Genkai společnosti Kyushu Electric; a první blok JE Shimane firmy Chugoku Electric.

Zdroj: World Nuclear News

O autorovi

admin

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..